Budżet NASA na 2020 rok

0

Tuż przed początkiem nowego roku fiskalnego NASA otrzymała nieco zmodyfikowaną propozycję budżetu.

W USA nowy rok fiskalny zaczyna się pierwszego października. Tradycyjnie pod koniec stycznia lub na początku lutego pierwszą propozycję nowego budżetu różnych amerykańskich biur i agencji (w tym NASA) przesyła administracja prezydenta USA, czyli Biały Dom.

W 2019 roku, z uwagi na długi government shutdown”, pierwsza propozycja budżetu NASA na nadchodzący rok fiskalny została przedstawiona dopiero 11 marca. Jeszcze przed „government shutdown” pojawiały się doniesienia, że Biały Dom planuje znaczne cięcia budżetu NASA.

Propozycja łącznego budżetu NASA na rok fiskalny to łącznie 21 miliardów dolarów USD. Była to wartość o 500 milionów USD niższa od końcowego budżetu, jakim dysponuje NASA na obecny rok fiskalny (kończący się 30 września). Przewidywane cięcia budżetu NASA okazały się ostatecznie być niższe niż to wcześniej proponowano.

Program Artemis – duża zmiana

Dość nieoczekiwanie, 26 marca 2019 administracja Białego Domu nakreśliła nowy cel dla NASA: powrót człowieka na Księżyc przed końcem 2024 roku. (W maju ten program otrzymał nazwę Artemis). Pod koniec kwietnia pojawiły się dalsze informacje na temat kosztów powrotu na Srebrny Glob. NASA miała postulować o kilka dodatkowych miliardów dolarów rocznie przez pięć najbliższych lat. Co ciekawe, 14 maja NASA ogłosiła, że na pierwszy rok programu Artemis zaproponuje “zaledwie” dodatkowe 1,6 miliarda USD. Wówczas nie pojawiły się dodatkowe informacje na temat budżetów NASA na kolejne lata.

W ciągu kolejnych miesięcy trwały dyskusje na poziomie amerykańskiego Kongresu (i różnych komisji naukowych oraz finansowych) na temat programu Artemis.

Ostatecznie, 24 września amerykański Senat (izba wyższa Kongresu) zaproponował wartość 22,75 miliarda USD na budżet NASA na rok fiskalny 2020. Jest to 1,25 miliarda USD więcej niż w obecnym roku fiskalnym, ale też mniej niż NASA proponowała. Przede wszystkim NASA proponowała około 1 miliard USD na prace nad lądownikiem księżycowym, zaś ustawa proponuje wartość ok 0,75 miliarda USD.

Senat sprzeciwia się propozycji Białego Domu by “skasować” programy edukacyjne NASA. Tej kontrowersyjnej decyzji administracji Prezydenta USA sprzeciwiało się wielu polityków.

Jest oczywiste, że powrót na Księżyc nie będzie zadaniem łatwym i “tanim”. Proponowany na 2020 rok budżet może być niewystarczający na prawidłowe rozpoczęcie prac. Co więcej, jest i tak oczywiste, że NASA będzie musiała już niebawem zacząć zabiegać o znaczne podwyższenie budżetu w kolejnych latach. Niezależne opinie co do wielkości budżetu tej agencji na 2021 rok to około 30 miliardów USD – najwięcej od dekad (w rzeczywistej “sile” funduszy). Jest duże ryzyko, że amerykańscy politycy nie zaakceptują aż tak dużego wzrostu budżetu NASA.

Jedno z nagrań opisujących program Artemis / Credits – NASA

(PFA, SN, K)

Comments are closed.