Budowa wyrzutni Ariane 6

0

W Gujanie Francuskiej trwa budowa stanowiska startowego dla rakiety Ariane 6. Pierwszy lot tej rakiety zaplanowano na 2020 rok.


Ariane 6 będzie nową europejską rakietą nośną, zdolną do wynoszenia satelitów różnej wielkości, w tym na orbitę geostacjonarną transferową (GTO). W swojej najpotężniejszej konfiguracji Ariane 6 ma być zdolna do wyniesienia około 11,5 tony na orbitę GTO oraz około 21,5 tony na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Podobnie jak inne europejskie rakiety orbitalne, Ariane 6 będzie startować z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Pierwszy start Ariane 6 powinien nastąpić w 2020 roku. Do tego czasu musi być gotowe stanowisko startowe dla tej rakiety. To stanowisko, o oznaczeniu Ensemble de Lancement Ariane 4 (ELA4), jest aktualnie na zaawansowanym etapie budowy. Poniższe nagranie prezentuje stan prac z września 2019.

Prace nad stanowiskiem startowym Ariane 6 – wrzesień 2019 / Credits – European Space Agency, ESA

Docelowo Ariane 6 i mniejsza Vega mają wypełniać większość europejskich potrzeb w wynoszeniu satelitów. Te dwie rakiety mają mieć część wspólnych elementów, co powinno obniżyć koszty produkcji i obsługi.

(ESA)

Comments are closed.