Teleskop Chandra wraca do pracy

3

Rentgenowski kosmiczny teleskop Chandra wrócił do regularnych operacji.

10 października około 16:00 CEST kosmiczny teleskop rentgenowski Chandra wszedł w tryb awaryjny (safe mode). W tym trybie Chandra ustawia się w konfiguracji, w której panele słoneczne dostarczają maksimum energii dla pokładowych systemów, zaś instrumenty pomiarowe teleskopu są chronione przed światłem słonecznym.

Szybko okazało się, że problem jest zlokalizowany w jednym z żyroskopów teleskopu. Zespół inżynierów z NASA postanowił zmienić zestaw aktywnych żyroskopów, a ten problematyczny żyroskop uznać za rezerwowy. Następnie wykonano serię testów oraz wgrano nowy zestaw oprogramowania. Testy się udały i aktualnie NASA przewiduje, że do końca tego tygodnia teleskop Chandra wróci do operacji naukowych.

Teleskop Chandra został wyniesiony na orbitę w lipcu 1998 roku, w ramach misji STS-93 promu kosmicznego Columbia. Misję tego teleskopu zaplanowano wówczas na 10 lat – Chandra pracuje już prawie 20 lat bez większych problemów. NASA przewiduje, że Chandra będzie zdolna do obserwacji astronomicznych przynajmniej przez kolejne 4-5 lat.

(NASA)

3 komentarze