Status teleskopów Hubble i Chandra

0

W październiku wystąpiły pewne problemy techniczne z kosmicznymi teleskopami Hubble i Chandra.

Teleskop Hubble – prace nad zapasowym żyroskopem

W naszym poprzednim artykule informowaliśmy, że 5 października kosmiczny teleskop Hubble wszedł w tryb awaryjny i od tego momentu nie wykonuje obserwacji naukowych. Ma to związek z problemami jakie wystąpiły w żyroskopach orbitalnego obserwatorium. Okazało się, że zapasowy (nieaktywny wcześniej) żyroskop, który miał zastąpić niedawno zepsuty, przejawia nieprawidłowe parametry pracy.

Przez kolejne dni zespół inżynierów NASA badał zachowanie niedawno włączonego zapasowego żyroskopu. Aktualnie wydaje się, że możliwe będzie używanie tego żyroskopu, przynajmniej w trybie “mniej dokładnym”, czyli podczas zmiany orientacji HST od jednego celu astronomicznego do drugiego. Sprawdzane jest także, czy ten żyroskop może pracować w trybie “dokładnym”, czyli podczas długoczasowych obserwacji małego wycinka nieba. Jeśli ten tryb nie będzie możliwy z wykorzystaniem tego zapasowego żyroskopu, wówczas NASA zdecyduje się o przejściu w tryb obserwacji astronomicznych tylko z jednym żyroskopem. Decyzja zapadnie prawdopodobnie w ciągu kilkunastu najbliższych dni.

Tuż po misji STS-125 przewidywano, że około 2015 roku zakończy się misja Hubble. Wówczas zakładano, że przestaną prawidłowo funkcjonować pokładowe systemy orientacji teleskopu, ważne do długoczasowych obserwacji. Tak się jednak nie stało i aż do października 2018 roku HST funkcjonował bez większych przerw. NASA jest przekonana, że niebawem możliwe będzie ponowne rozpoczęcie badań naukowych przez HST.

Problemy teleskopu Chandra

10 października kosmiczny teleskop rentgenowski Chandra wszedł w tryb awaryjny (safe mode). W tym trybie Chandra ustawia się w konfiguracji, w której panele słoneczne dostarczają maksimum energii dla pokładowych systemów, zaś instrumenty pomiarowe teleskopu są chronione przed światłem słonecznym. Jak na razie nie wiadomo dlaczego teleskop Chandra wszedł w tryb awaryjny – NASA podejrzewa problem z jednym z żyroskopów. Badania tego stanu trwają.

Teleskop Chandra został wyniesiony na orbitę w lipcu 1999 roku, w ramach misji STS-93 promu kosmicznego Columbia. Misję tego teleskopu zaplanowano wówczas na 10 lat – Chandra pracuje już prawie 20 lat bez większych problemów. NASA przewiduje, że Chandra będzie zdolna do obserwacji astronomicznych przynajmniej przez kolejne 4-5 lat.

(NASA)

Comments are closed.