Opóźnienie trzeciego lotu Electrona

0

Z powodu usterki technicznej trzeci lot rakiety Electron startupu Rocketlab został opóźniony. Będzie to pierwszy operacyjny lot firmy.

Amerykańsko-nowozelandzka firma Rocket Lab zamierza obsługiwać rosnący rynek małych satelitów. Przy pomocy rakiety Electron w jednym locie będzie mogła wynieść ładunek o masie do 150 kg na orbitę synchronizowaną słonecznie (SSO) o wysokości 500 km. Przy obecnie realizowanych lotach tym sposobem może być możliwe wyniesienie kilkudziesięciu najmniejszych satelitów.

Spółka została założona w 2006 roku. W 2017 roku startup już w rundzie D pozyskał 148 mln od inwestorów w rundzie D na rozwój własnej konstrukcji.

Zespół Rocket Lab przy elementach rakiety Electron / Źródło: Rocket Lab

Zespół Rocket Lab przy elementach rakiety Electron / Źródło: Rocket Lab

Debiutancki lot Electrona z maja 2017 roku temu zakończył się niepowodzeniem, jednak już za drugim podejściem w styczniu 2018 rakieta wraz z pakietem instrumentów pomiarowych “Still Testing” trafiła na orbitę.

Trzeci lot rakiety miał wynieść pięć małych satelitów:

  • dwa satelity Lemur-2 ważące po 4 kg, wchodzące w skład konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej budowanej przez kalifornijski Spire,
  • Cicero 4, operowany przez GeoOptics CubeSat 6U o masie około 10 kg, bedzie służył do prognozowania pogodu. Satelita wyposażony jest również w aparaturę do okultacji radiowej i pomiarów odbitego sygnału GNSS,
  • Irvine 01, edukacyjny CubeSat 1U zbudowany przez uczniów szkół średnich,
  • Nabeo. niemiecki CubeSat 1U wyposażony w żagiel o powierzchni 2,5 metra, który zostanie zastosowany do testu technologii deorbitacyjnej.

Dotychczasowe próby startu kilka razy zostały przesunięte. Wcześniej nie dopisała pogoda, jak również pojawił się problem techniczny z jedną z naziemnych stacji kontrolnych. Próba z 28 czerwca została przerwana przez usterkę w jednym z kontrolerów, który wpływał na motorykę silnika rakietowego.

Na Twitterze spółka obwieściła, że start odbędzie się dopiero, jak w 100% będą pewni prawidłowego działania swoich systemów. Nowa data lotu nie została jeszcze wyznaczona.

(SFN, GSP)

Comments are closed.