Udany lot rakiety Electron (21.01.2018)

3

W nocy z soboty na niedzielę (21.01.2018) przeprowadzony został drugi start rakiety Electron. Był to pierwszy udany lot spółki Rocket Lab.

Rakieta Electron

Amerykańsko-nowozelandzka firma Rocket Lab zamierza obsługiwać rosnący rynek małych satelitów. Przy pomocy rakiety Electron w jednym locie będzie mogła wynieść ładunek o masie do 150 kg na orbitę synchronizowaną słonecznie (SSO) o wysokości 500 km. Przy obecnie realizowanych lotach tym sposobem może być możliwe wyniesienie kilkudziesięciu najmniejszych satelitów.

Zespół Rocket Lab przy elementach rakiety Electron / Źródło: Rocket Lab

Zespół Rocket Lab przy elementach rakiety Electron / Źródło: Rocket Lab

Debiutancki lot Electrona z maja 2017 roku temu zakończył się jednak niepowodzeniem. Rakieta miała wynieść testowy ładunek o nazwie „It’s a Test” na orbitę pomiędzy 300 a 500 km. Początek lotu przebiegł prawidłowo, jednak ostatecznie rakieta nie osiągnęła prędkości orbitalnych, wskutek nieprawidłowej pracy drugiego stopnia.

Udany lot

Spółce Rocket Lab udało się przeprowadzić drugi lot rakiety. Start nastąpił po szeregu opóźnień – wcześniej pisaliśmy o planach wyniesienia rakiety jeszcze w październiku zeszłego roku. Ostatecznie start został przeprowadzony w niedzielę 21 stycznia 2018 roku o godzinie 02:43 CET. Rakieta wystartowała ze stanowiska startowego na Półwyspie Mahia z Nowej Zelandii. Lot na orbitę trwał 8 minut i 14 sekund.


Nagranie startu Electrona z 21.01.2018 / Rocket Lab

Na pokładzie rakiety znajdował się kolejny pakiet pomiarowy o nazwie “Still testing”. Na orbitę docelową o parametrach 289 x 533 km i nachyleniu 82,83 stopni wyniesione zostały również trzy nanosatelity. – Dove Pioneer należący do Planet oraz Lemur-2 x1 oraz Lemur-2 x2 należące do Spire. Planet oferuje komercyjne usługi obserwacji Ziemi, zaś satelity Spire są używane w zastosowaniach meteorologicznych oraz w nawigacji morskiej.

Po udanym debiucie Electrona cieszą się nie tylko pracownicy Rocket Lab, ale również w Moon Express, spółce biorącej udział w konkursie Google Lunar Xprize. W tej chwili rosną szansę, że 200 kg lądownik księżycowy zostanie Electronem wyniesiony w kierunku Księżyca. Lot musi zostać wykonany przed 31 marca 2018 roku, aby zespół mógł ubiegać się o nagrodę w konkursie.

(SN, RL)

3 komentarze