Government shutdown w USA

0

W USA 20 stycznia 2018 rozpoczął się “government shutdown”. Może to wpłynąć bezpośrednio na działania NASA oraz… SpaceX. Impas zakończył 22 stycznia.

Podobna sytuacja wydarzyła się w Stanach Zjednoczonych kilka lat wcześniej. W 2013 roku trwał w USA ostry spór polityczny dotyczący budżetu państwa na rok fiskalny 2014. Konfliktu pomiędzy amerykańskimi partiami nie udało się zażegnać na czas i pomiędzy pierwszym a siedemnastym października 2013 trwał tzw. „government shutdown”. W tym czasie większość pracowników amerykańskiej administracji publicznej została wysłana na przymusowy bezpłatny urlop.

Na urlop zostały wysłane osoby, których brak nie stanowił bezpośredniego zagrożenia na stan państwa, życie obywateli oraz działanie ważnej infrastruktury. Wszystkie amerykańskie agencje rządowe musiały w mniejszym i większym stopniu zredukować swoje prace w czasie „government shutdown”.

Wizualizacja misji InSight z rozstawionymi instrumentami SEIS i HP3 / Credit: NASA, JPL

Wizualizacja misji InSight z rozstawionymi instrumentami SEIS i HP3 / Credit: NASA, JPL

Agencja NASA musiała wówczas wysłać na urlop 97% ze swoich niemal 18 tysięcy pracowników – w pracy pozostali jedynie ci bezpośrednio związani z obsługą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), utrzymaniem stanu misji bezzałogowych oraz przygotowaniami do startu sondy MAVEN. Pracowały także zespoły misji, które nie są bezpośrednio obsługiwane przez agencję, ale przez różne organizacje na podstawie kontraktów z NASA.

W kolejnych latach co jakiś czas pojawiało się ryzyko “government shutdown”, jednak politykom udawało się doprowadzić do kompromisu. Aż do początku 2018 roku, w którym wszelkie dyskusje pomiędzy politykami – choć trwały do ostatniej chwili – nie skończyły się pozytywnym rezultatem.

“Government shutdown” rozpoczął się w USA o północy (czasu wschodniego wybrzeża USA) z 19 na 20 stycznia 2018. Podobnie jak w 2013 roku na przymusowe urlopy zostało wysłanych większość pracowników NASA. Zakłada się, że z ponad 17000 pracowników agencji przy stanowiskach pracy pozostanie mniej niż 750 osób, które pracują w tej agencji w różnym wymiarze czasowym. Prawie 1500 dodatkowych pracowników będzie gotowych do powrotu do swoich stanowisk pracy w każdej chwili. Wiele prac, w tym przygotowania do ważnych misji zostanie wstrzymanych. Mogą co do tego wystąpić pewne wyjątki, np. w przypadku ryzyka znacznego opóźnienia projektu. Tak może w tej chwili nastąpić z misją InSight, której start zaplanowano na 5 maja. Sonda obecnie jest na etapie ważnych testów przedstartowych i margines czasu na opóźnienia jest niewielki. Prace związane z dwoma zaplanowanymi na styczeń spacerami kosmicznymi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej również nie zostanie przesunięta.

Falcon Heavy na stanowisku LC-39A / Spaceflightnow

Oprócz NASA większość prac zatrzyma także jednostka, która zajmuje się monitorowaniem startów rakiet na Florydzie (45th Space Wing). Ma to bezpośredni wpływ na testy Falcona Heavy firmy SpaceX, który jest przygotowywany do próbnego odpalenia silników oraz do startu. Obie te czynności są nadzorowane przez 45th Space Wing. W tej chwili już wiadomo, że test próbnego opalenia silników został przesunięty.

Government shutdown jest wyjątkowym stanem, który zwykle zmusza amerykańskich polityków do bardziej intensywnych prac nad kompromisem. Jak się szybko okazało – w poniedziałek 22 stycznia doszło do porozumienia pomiędzy Demokratami a Republikanami. Od 23 stycznia administracja USA wraca do normalnej pracy.

(CNN, NASA, AFP, PFA, Tw)

Comments are closed.