Drugi lot testowy Electrona w październiku

2

Nowozelandzka spółka RocketLab zapowiada, że drugi lot testowy małej rakiety nośnej Electron odbędzie się w październiku 2017 roku. W pierwszym locie nowej rakiety nie udało się osiągnąć orbity.

Electron to mała rakieta nośna będąca w stanie umieścić do 150 kg ładunku na orbicie synchronicznej ze Słońcem (SSO). Spółka RocketLab zamierza być konkurencyjnym operatorem na rynku wynoszenia małych satelitów.

Zespół Rocket Lab przy elementach rakiety Electron / Źródło: Rocket Lab

Zespół Rocket Lab przy elementach rakiety Electron / Źródło: Rocket Lab

Wstępny harmonogram zakładał przeprowadzenie nawet trzech lotów testowych w 2017 roku. Chociaż w inauguracyjnym locie It’s a test z maja nie udało się osiągnąć orbity to szybko udało się zidentyfikować usterkę. Był to błąd oprogramowania w należącym do podwykonawcy komponencie sprzętu kontroli naziemnej, który przedwcześnie terminował lot.

RocketLab zapowiada przeprowadzenie kolejnego lotu testowego Still testing już w październiku, zaś dotychczasowe pomiary z ponad 25000 kanałów podczas przeprowadzonego debiutu rakiety były na tyle obiecujące, że firma przeprowadzi tylko dwa loty testowe przed rozpoczęciem wynoszenia komercyjnych ładunków.

Lądownik Moon Express na powierzchni Księżyca - wizualizacja / Credit: Moon Express

Lądownik Moon Express na powierzchni Księżyca – wizualizacja / Credit: Moon Express

Jednym z pierwszych klientów będzie amerykańska spółka Moon Express, biorąca udział w Google Lunar XPrize. RocketLab jest przekonane, że jest w stanie wysłać lądownik MX-1 na Księżyc do końca 2017 roku, jeżeli tylko będzie on gotowy na czas. Z drugiej strony Bob Richards, prezes Moon Express przekonywał, że woli skupić się na zrównoważonym modelu biznesowym, w którym zyski będzie czerpał od klientów chętnych do umieszczenia swoich ładunków na pokładzie lądownika. Tym samym kwestia, czy za pomocą rakiety Electron uda się wygrać Google Lunar Xprize – który kończy się w raz z końcem 2017 roku – pozostaje jeszcze otwarta. (Aktualizacja: konkurs GLXP został przedłużony do 31 marca 2018).

Liczba pozostałych zamówionych lotów i klientów RocketLab nie została opublikowana, jednak duże zainteresowanie inwestorów i sukces ostatniej rundy finansowania wskazuje, że to właśnie duży popyt przełożył się na dokapitalizowanie firmy celem zwiększenia mocy produkcyjnej. Koszt startu rakiety Electron ma wynosić 4.9 mln USD.

(SN)

2 komentarze