Udany start Falcona 9 z Iridium-NEXT oraz GRACE-FO

1

22 maja wieczorem wystartowała rakieta nośna Falcon 9 z siedmioma satelitami na pokładzie. W tym przypadku pierwszy stopień nie został odzyskany.

Falcon 9 wystartował z kosmodromu Vandenberg na Zachodnim Wybrzeżu USA o godzinie 21:47 CEST. Na pokładzie znajdowało się pięć satelitów telekomunikacyjnych Iridium-NEXT oraz dwa dla misji naukowej GRACE-FO (Gravity Recovery And Climate Experiment – Follow On).

Falcon 9 należał do starszej konfiguracji Block 4, której pierwszy stopień nie będzie już więcej odzyskiwany. Sam pierwszy stopień wcześniej został użyty do wyniesienia tajnego ładunku ZUMA dla jednej z amerykańskich agencji wywiadowczych. O ile sam ładunek nie został umieszczony na orbicie – prawdopodobnie z powodu usterki technicznej producenta satelity Northrop Grumman – to pierwszy stopień powrócił do Kennedy Space Center na stanowisko Landing Zone-1.

SpaceX tym razem próbował również przechwycić statkiem Mr Steven opadające na spadochronach owiewki. Szacuje się, że koszt zbudowania kompozytowych owiewek chroniących ładunek podczas startu wynosi 6 milionów dolarów. Ich ponowne wykorzystanie pozwoli na dalsze obniżenie kosztów lotów spółki. Niestety podczas tego lotu znów się to nie udało. Owiewka spadła do wody tuż obok statku.


Nagranie ze startu Falcona 9 z 22.05.2018 / SpaceX

Samo wyniesienie ładunku przebiegło jednak zgodnie z planem. Satelity zostały umieszczone na orbitach docelowych. Po 10 minutach od startu GRACE-FO 1 i GRACE-FO 2 trafiły na orbity o parametrach 483 x 505 km i inklinacji 88,99°. 57 minut po starcie, i dodatkowym odpaleniu silnika drugiego stopnia, kolejno uwalniane były satelity Iridium-NEXT, które trafiły na orbity 482-496 na 708-720 km i inklinacji 86,71°.

Wizualizacja misji GRACE-FO / NASA, GFZ

GRACE-FO jest następcą misji GRACE, która pracowała w latach 2002-2017. Dwa satelity przy pomocy ciągłej komunikacji mikrofalowej oraz wykorzystaniu sygnałów GPS będą mogły wykonać bardzo dokładne mapy anomalii grawitacyjnych Ziemi. Misja została zbudowana przez EADS Astrium dla NASA oraz GFZ – Niemieckie GeoForschungsZentrum. Każdy z satelitów waży około 580 kg.

Satelity Iridium NEXT zastąpią satelity telekomunikacyjne Iridium pierwszej generacji. Zbudowane przez Thales Alenia Space satelity ważą po 860 kg. Posiadają zestaw terminali służących do komunikacji głosowej i transmisji danych z prędkością do 8 Mb/s. Podczas tego lotu wyniesiono satelity o numerach 51-55. Po wejściu pełnej konstelacji Iridium NEXT (81 satelitów) rozpocznie się deorbitacja pierwszej generacji Iridium, która regularnie wytwarzały flary obserwowane przez środowisko astronomiczne.

Następny lot Falcona 9 odbędzie się 31 maja. Wówczas wyniesiony zostanie satelita telekomunikacyjny SES-12.

Jeden komentarz

  1. Na końcu trzy małe sprostowania. Faktyczne numery owych satelitów to: 110, 147, 152, 161 i 162. Kompletna konstelacja składać się będzie z 66 operacyjnych satelitów oraz 15 satelitów zapasowych (9 zapasowych na orbicie, 6 na Ziemii). Deorbitacja poprzedniej konstelacji nie zacznie się dopiero po wejściu do operacji nowej, ponieważ już się zaczęła, a o kolejnych satelitach które wchodzą w atmosferę informuje na swoim Twitterze Matt Desch (dyrektor generalny Iridium Iridium Communications).