Nowy statek morski SpaceX

0

W porcie Los Angeles pojawił się nowy statek morski wyleasingowany przez SpaceX. Pojazd będzie służył do odzyskiwania owiewek ze startujących rakiet z rodziny Falcon.

Port morski w Los Angeles jest używany przez SpaceX do transportu odzyskiwanych pierwszych stopni rakiety Falcon 9, które lądują na barce Just Read the Instructions po starcie z kosmodromu Vandenberg. Na drugiej barce, o nazwie Of Course I Still Love You, lądują pierwsze stopnie startujące ze wschodniego wybrzeża USA.

Imiona obu barek zostały zainspirowane statkami kosmicznymi z powieści science fiction Gracz (A player of games) szkockiego pisarza Iaiana M. Banksa. Do floty pojazdów morskich SpaceX dołączył teraz Mr Steven. Długi na 62,5 metra statek wyposażony jest w cztery wielkie ramiona. Ma on służyć do odzyskiwania owiewek aerodynamicznych (ang. launch fairing) chroniących ładunek rakiety podczas startu. Te owiewki funkcjonują jedynie w dolnych warstwach atmosfery i szybko są odrzucane.

Pierwsza próba odzyskania opadającej na spadochronie owiewki została podjęta w marcu 2017 roku podczas wyniesienia satelity SES-10. Szacuje się, że koszt zbudowania kompozytowych owiewek wynosi 6 milionów dolarów. Ich ponowne wykorzystanie pozwoli na dalsze obniżenie kosztów lotów w SpaceX.

W tej chwili jeszcze nie wiadomo, jak statek Mr Steven miałby odzyskiwać owiewki. Nieoficjalnie sugeruje się, że na ramionach będzie rozłożona gigantyczna sieć przechwytująca.

Najbliższy start rakiety Falcon 9 z zachodniego wybrzeża zaplanowano na 10 lutego 2018 roku. Głównym ładunkiem będzie hiszpański satelita radarowy Paz.

(DB, LK)

Comments are closed.