Spacer kosmiczny EVA-47 (23.01.2018)

0

Dwudziestego trzeciego styczna odbył się amerykański spacer kosmiczny oznaczony jako EVA-47. W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Mark Vande Hei oraz Scott Tingle.

Spacer EVA-47 był pierwszym wyjściem astronautów w otwartą przestrzeń w 2018 roku. Głównym celem tego spaceru była wymiana końcówki ramienia robotycznego Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), o nazwie Space Station Remote Manipulator System (SSRMS). Element, o nazwie Latching End Effector-B (LEE-B) wymagał wymiany. Drugi elemenet LEE-A znajduje się na drugim końcu ramienia robotyczego. Przy ich pomocy ramię może przemieszczać się po powierzchni stacji kosmicznej naprzemiennie łącząc się z bazami o nazwie Power & Data Grapple Fixture (PDGF)

https://www.youtube.com/watch?v=ylQ8XSBIvoo
Nagranie ze spaceru kosmicznego EVA-47 / NASA

W październiku 2017 roku podczas trzech spacerów kosmicznych wymieniony został element LEE-A. W obu elementach LEE kontrola lotu rejestrowała wcześniej usterki wynikające z wieloletniego używania. Ramię SSRMS trafiło na pokład ISS podczas misji wahadłowca Endevaour STS-100 w 2001 roku i miało gwarancję na 15 lat.

W przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Mark Vande Hei oraz Scott Tingle. Spacer rozpoczął się 23 stycznia o godzinie 13:49 CET o zakończył się 7 godzin i 24 godziny później. Był to już czwarty spacer dla Vande Hei oraz pierwszy dla Scotta Tingle. Prócz wymiany LEE-A astronauci zainstalowali na nim również zestaw kamer CLPA (Camera/Light Pan/tilt Assembly), przenosząc go zapasowego LEE-B.

Kolejny amerykański spacer kosmiczny (EVA-48) zaplanowano na 29 stycznia.

Comments are closed.