Spacer kosmiczny EVA-46

1

Amerykańscy astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzili trzeci z serii spacerów mających na celu prace naprawcze związane z chwytakiem ramienia robotycznego ISS.

20 października odbył się trzeci spacer kosmiczny (EVA) poświęcony naprawie elementu Latching End Effector (LEE). Poprzednie spacery kosmiczne wykonane zostały 5 oraz 10 października. Dwa chwytaki, o oznaczeniach LEE-A i LEE-B, znajdują się na obu końcach ramienia robotycznego SSRMS. Dzięki tym chwytakom możliwe jest przechwytywanie różnych obiektów (np. pojazdów) przez SSRMS. Ponadto, SSRMS może zmieniać swoją pozycję na kratownicy ISS właśnie dzięki chwytakom LEE.

Chwytak Latching End Effector / NASA

Coraz gorsze działanie obu końcówek LEE zostało już zauważone parę miesięcy temu. Degradacja sprzętu (coraz większa wymagana siła do przechwycenia czy problemy z dostarczaniem zasilania do podłączonego sprzętu) wynika między innymi z powodu wieku. Komponenty LEE były projektowane na 10 – 15 lat używania, zaś ramię zostało zainstalowane na zewnątrz Stacji w 2001 roku. Dlatego też na październik 2017 zaplanowano trzy amerykańskie spacery kosmiczne, których celem jest serwis chwytaków LEE. Początkowo planowano wymianę i serwis LEE-B, jednak parametry pracy LEE-A zaczęły być coraz gorsze.

Trzeci spacer kosmiczny, podobnie jak drugi z serii, został wykonany przez Randolpha Bresnicka oraz Joe Acabę z USA. Spacer rozpoczął się 20 października o godzinie 13:47 CEST i trwał 6 godzin i 49 minut. Astronauci pracowali przede wszystkim przy wymianie kamery CP13 oraz obiektywu kamery na LEE-A.


Nagranie ze spaceru kosmicznego #46 / NASA TV

Podczas spaceru wymieniona została również jedna z linek podtrzymujących Acabę. W tym czasie astronauta był przyczepiony drugą linką do ISS, zaś w przypadku niekontrolowanego oddalenia od stacji, mógłby wrócić przy pomocy plecaka odrzutowego SAFER.

W przyszłości LEE-A zostanie sprowadzony do środka ISS, po czym przeniesiony do wnętrza kapsuły Dragon. Dzięki temu LEE-A wróci na Ziemię na szczegółowy przegląd, co pozwoli na lepsze zrozumienie procesu zużywania się urządzeń elektro-mechanicznych w warunkach LEO. Serwis LEE-B planowany jest na 2018 roku.

(LK, NSF)

Jeden komentarz