Test studenckiego silnika rakietowego

0

Silnik na paliwo ciekłe został zbudowany i przetestowany przez członków Koła Naukowego Napędów MELprop Politechniki Warszawskiej.

Kilkuosobowa grupa studentów pracowała nad silnikiem przez 3 lata. O pierwszych postępach prac można było usłyszeć już w połowie 2017 roku.

W konstrukcji wykorzystano kerozynę jako paliwo i podtlenek azotu (gaz rozweselający) jako utleniacz. Silnik może pracować nawet przez 20 sekund, generując ciąg rzędu 500N. Pierwszy test, ze względów bezpieczeństwa, przeprowadzony został jednak przy zredukowanych parametrach.

– Nasz silnik to demonstrator technologii – mówi Aleksander Gorgeri, główny konstruktor. – Nie jest to produkt już gotowy do użytku w przemyśle kosmicznym. Stosunkowo niskim kosztem jesteśmy jednak w stanie udoskonalić technologię, żeby można ją w pełni wykorzystać. Najtrudniejszy krok, czyli zbudowanie działającego silnika mamy już za sobą.


Nagranie testu silnika / MELprop

Budowanie silników rakietowych to ogromne wyzwanie. Technologia jest bardzo wymagająca, zarówno z perspektywy infrastruktury jak i nakładów finansowych. Należy jednak podkreślić, że członkowie KNN MELprop zdobyli wiedzę i doświadczenie, które może się przydać w podmiotach specjalizujących się w przemyśle rakietowym.

Źródło: Politechnika Warszawska

Comments are closed.