Drugi lot rakietowy VSS Unity

0

Dwudziestego dziewiątego maja rakietoplan VSS Unity wykonał drugi lot z włączonym napędem rakietowym.

Loty ślizgowe drugiego egzemplarza SpaceShipTwo (SS2) o nazwie VSS Unity trwają od grudnia 2016 roku. Do początku 2018 roku łącznie wykonano siedem takich lotów. Ostatni lot ślizgowy pojazdu został wykonany 11 stycznia 2018 roku. Następnie rozpoczęły się testy z włączonym silnikiem rakietowym. Do pierwszego takiego lotu VSS Unity doszło 5 kwietnia 2018. Tamten test, podobnie jak poprzednie, wykonano z lotniska Mojave w Kalifornii.

Drugi lot z włączonym silnikiem rakietowym VSS Unity został przeprowadzony 29 maja 2018, także z Mojave. Lot przebiegł prawidłowo i pojazd bezpiecznie wylądował po zakończonym teście.

Tym razem silnik rakietowy VSS Unity został uruchomiony na 31 sekund. Rakietoplan osiągnął maksymalną prędkość Mach 1,9, a pojazd osiągnął pułap 34900 metrów. Podobnie jak w przypadku poprzedniego testu, sprawdzano również system ustawiania powierzchni nośnych VSS Unity.

Drugi lot z napędem rakietowym VSS Unity / Credits – Virgin Galactic

Był to drugi lot z włączonym napędem rakietowym od czasu katastrofy VSS Enterprise (31.10.2014), pierwszego egzemplarza SpaceShipTwo. Wówczas zginął jeden z pilotów VSS Enterprise. W wyniku śledztwa NTSB (National Transport Safety Board, Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu) ustalono, że do katastrofy doszło w wyniku błędu ludzkiego, z powodu zbyt szybkiego uwolnienia powierzchni nośnych rakietoplanu, co doprowadziło do zmiany charakterystyki aerodynamicznej pojazdu. Choć VSS Unity ma wprowadzonych kilka usprawnień konstrukcyjnych, wciąż pojawiają się pytania czy SpaceShipTwo jest bezpieczny.
Dwa testy rakietowe VSS Unity to dopiero początek lotów z uruchomionym napędem – w kolejnych miesiącach można się spodziewać kolejnych. W tej chwili trudno jeszcze określić, czy maksymalny pułap lotu VSS Unity wynoszący 80 km zostanie osiągnięty w tym roku.

(VG)

Comments are closed.