Księżycowe plany Blue Origin

4

Jeff Bezos jeszcze w tym roku ogłosi więcej szczegółów dotyczących planów księżycowych spółki Blue Origin.

Pojawia się coraz więcej sugestii, że Jeff Bezos, multimiliarder, założyciel Amazon.com jak również właściciel Blue Origin, wystąpi na specjalnym wystąpieniu dotyczącym eksploracji Księżyca na nadchodzącym IAC 2018 w Bremie. Na poprzednich dwóch IAC to Elon Musk ogłaszał swoje plany eksploracji marsjańskiej przy pomocy pojazdu ITS.

Dotychczas relatywnie mało wiadomo o ambitnych planach spółki Blue Origin. W odróżnieniu od Elona Muska i SpaceX Bezos raczej unika rozgłosu i samodzielnie finansuje swoje działania. Obecnie najbardziej widoczny jest rozwój suborbitalnego pojazdu i kapsuły New Shepard, której trzy egzemplarze wykonały już szereg lotów testowych. Rozpoczęcie się lotów pasażerskich kapsuły na ponad 100 km wysokości powinno być już technicznie możliwe nawet w tym roku, jednak spółka znana jest z bardzo długich kampanii testowych.

Porównanie wielkości rakiet New Glenn z innymi rakietami / Credits - Blue Origin

Porównanie wielkości rakiet New Glenn z innymi rakietami / Credits – Blue Origin

Jednocześnie rozwijany jest silnik BE-4 na paliwo ciekłe, który będzie używany przy nowej rakiecie Blue Origin o nazwie New Glenn, a być może również w pierwszym stopniu rakiety Vulcan rozwijanej przez spółkę joint-venture United Launch Alliance. Blue Origin zapowiedział również wielką rakietę o nazwie „New Armstrong”, nie podając jednak żadnych informacji na temat tej konstrukcji. Spółka również rozwija bezzałogowy lądownik Blue Moon, który miałby dostarczać do 4,5 tony ładunku na powierzchnie Srebrnego Globu.

Co ciekawe więcej szczegółów dotyczących księżycowych planów na IAC 2018 może zostać ogłoszone przez kilka podmiotów. Podczas trwającego w połowie maja Australasian Satellite forum dyrektor ds sprzedaży Blue Origin, Ted McFarland, zaprosił przedstawicieli nowej Australijskiej Agencji Kosmicznej do planowanego wspólnego wystąpienia na specjalnym panelu w Bremie. Z jednej strony należy pamiętać, że zgodnie z najnowszymi planami NASA, amerykańska agencja kosmiczna będzie realizować szereg robotycznych misji księżycowych w ramach partnerstw publiczno-prywatnych. Warto również zauważyć, że Bezos bardzo ciepło wypowiadał się na temat konceptu Moon Village, wspólnej idei eksploracji Księżyca promowanej przez dyrektora Europejskiej Agencji Kosmicznej, Jana Dietricha Woernera.

Tym samym wydaje się, że w kuluarach toczą się ciekawe dyskusje na temat bliskiej eksploracji Srebrnego Globu.

(SN)

4 komentarze

  1. BO się chwali podbojem kosmosu, a nawet nie przekroczyło jego granicy, podczas gdy Musk wysłał już samochód na Marsa 🙂

    • (1) Blue przekroczył granicę kosmosu, (2) Musk niczego nie wysłał na Marsa.
      Ale cała reszta się zgadza.

  2. Grafika porównawcza wykonana przez BO. No czego się spodziewać. Nie pokażą przecież przewagi SX nad BO [Choć to nadal wyłącznie przewaga w koncepcjach, ale i tu SX ma już o wiele dalej rozwinięty projekt.]

  3. A gdzie w tym porównawczym obrazku BFR? Czyżby ze względów propagandowych lepiej było nie umieszczać?