Nieudany start Zhongxing-9A – aktualizacja (18.06.2017)

0

Chińska rakieta CZ-3B/G2 wyniosła 18 czerwca dużego satelitę telekomunikacyjnego Zhongxing-9A. Kilka godzin po starcie pojawiły się doniesienia, że start nie był udany. (ZAKTUALIZOWANE!)

Do startu doszło 18 czerwca o godzinie 18:08 CEST. Rakieta CZ-3B/G2 wystartowała z kosmodromu Xichang, wynosząc satelitę telekomunikacyjnego Zhongxing-9A (inne oznaczenie tego satelity to ChinaSat 9A).

Nieudany start?

Aktualizacja: tuż po godzinie 10:00 CEST chińskie źródła poinformowały, że lot zakończył się wprowadzeniem satelity na nieprawidłową orbitę.

Od momentu startu nie pojawiła się żadna oficjalna informacja na temat startu i przebiegu lotu. W chińskich warunkach zwykle oznacza to niepowodzenie. Nieoficjalne źródła chińskie natomiast sugerują, że górny stopień tej rakiety zakończył zbyt szybko pracę, przez co Zhongxing-9A został umieszczony na znacznie niższej orbicie transferowej (GTO).

W tej chwili nie wiadomo, czy możliwe będzie dotarcie “o własnych siłach” przez tego satelitę na wyznaczony punkt orbity geostacjonarnej (GEO). Nawet jeśli będzie to możliwe, odbędzie się prawdopodobnie kosztem znacznej ilości paliwa pokładowego, co przełoży się na skrócenie czasu misji.

Zhongxing-9A

Zhongxing-9A to duży chiński satelita telekomunikacyjny. Masa startowa tego satelity to 5100 kg, z czego 588 kg to ładunek telekomunikacyjny, złożony z 22 transponderów na paśmie Ku. Moc zainstalowanych paneli słonecznych to nie mniej niż 10,5 kWe (wartość dla końca misji, uwzględniająca degradację ogniw). Czas misji tego satelity to przynajmniej 15 lat. Głównym przeznaczeniem Zhongxing-9A jest dostarczanie przekazu radiowego i TV w formie cyfrowej dla chińskich stacji. Satelita ma być w stanie dostarczać pomiędzy 150 – 200 programami TV jednocześnie dla odbiorców na Ziemi.

(ChS)

Comments are closed.