Komercyjny kosmos – kwiecień 2017

0

Ten artykuł opisuje komercyjne aktywności sektora kosmicznego z kwietnia 2017 roku.

Choć w kwietniu była przerwa świąteczna, odbyło się kilka ważnych wydarzeń i zapowiedzi dotyczących komercyjnego sektora kosmicznego, w tym również w Polsce.

Polskie projekty

Na szczególną uwagę zasługują dwa ogłoszenia:

Platforma HyperSat / Credits – Creotech Instruments

Warto zwrócić uwagę, że w obu zapowiedziach pojawiają się deklarację współpracy z innymi polskimi podmiotami. Dotychczas współpraca pomiędzy polskimi firmami i instytutami w branży kosmicznej była często niewystarczająca, dlatego też te dwa projekty zasługują na wyróżnienie.

Jednocześnie zapowiadamy, że już niebawem opublikujemy informacje o kilku projektach firmy Blue Dot Solutions.

Koniec niepokojów w Gujanie Francuskiej

Kadr ze startu rakiety Ariane 5 z satelitami Arabsat-6B oraz GSat-15 / Credits - Arianespace

Kadr ze startu rakiety Ariane 5 z satelitami Arabsat-6B oraz GSat-15 / Credits – Arianespace

Od 20 marca aż do 21 kwietnia trwały protesty w Gujanie Francuskiej. Ludność tego terytorium zamorskiego Francji protestowała przeciwko narastającym problemom społecznym, na które nie było prawidłowej odpowiedzi ze strony polityków. Protesty wpłynęły na utożsamiane z kontynentalną Francją centrum Kourou, gdyż pojawiły się blokady dróg prowadzących do kosmodromu. Niektórzy protestujący okupowali również budynki w samym Kourou.

W konsekwencji doszło do znacznego opóźnienia startów z tego kosmodromu. Przed protestami na 21 marca planowano start Ariane 5 dwoma satelitami telekomunikacyjnymi. Obecnie lot, po wielu opóźnieniach, zaplanowany jest na 4 maja. W kolejce znajdują się jeszcze loty europejskiej wersji Sojuza (obecnie planowany start na 18 maja) i kolejnej Ariane 5 (start planowany na 1 czerwca).

Protesty udało się zakończyć tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji. Porozumienie ma wesprzeć gospodarkę Gujany Francuskiej kwotą 2,1 miliarda EUR, jednak wciąż są możliwe dalsze niepokoje.

Ważne wydarzenia w kwietniu 2017

  • Założyciel firmy Blue Origin liczy na rozpoczęcie załogowych lotów suborbitalnych w przyszłym roku. Jest dość prawdopodobne, że to właśnie Blue Origin będzie pierwszą firmą, która będzie wykonywać tego typu loty dla komercyjnych (i indywidualnych) klientów.
  • Komisja Europejska deklaruje zakup przynajmniej pięciu lotów rakiet Ariane 6 oraz przynajmniej dwóch rakiety Vega C. Ma to pomóc w łatwiejszym dostępie do przestrzeni kosmicznej dla różnych europejskich podmiotów.
  • Wystrzelony 2 czerwcu 2016 roku za pomocą Falcona 9R satelita telekomunikacyjny ABS-2A został nazwany MongolSat-1. Jest to wynik wynajęcia części transponderów tego satelity przez Mongolię i tym samym forma większej niezależności w dostępie do danych dla tego państwa.
  • Indyjska agencja kosmiczna ISRO będzie oferować więcej możliwości wyniesienia małych satelitów za pomocą swoich rakiet (w szczególności PSLV). Mowa tutaj o dwóch dodatkowych startach rocznie dla komercyjnych klientów – wliczając w to twórców satelitów typu CubeSat.
  • Włoska firma Avio, jeden z ważnych dostawców komponentów do europejskich rakiet, weszła na giełdę w Mediolanie. Od czasu debiutu na początku kwietnia akcje tej firmy wzrosły o około 30%.
  • Niepowodzeniem zakończył się proces przejęcia izraelskiej firmy telekomunikacyjnej Spacecom przez chiński fundusz. Firma Spacecom napotyka duże problemy od czasu eksplozji rakiety Falcon 9R we wrześniu 2016 (w której utracony został satelita Amos-6). Trudno w tej chwili oceniać, czy firmie uda się przetrwać najbliższe miesiące.
  • Pojawiają się sugestie, że Apple planuje wejść na rynek satelitarnych usług telekomunikacyjnych, w szczególności dostępie do internetu. Niedawno do firmy dołączyło kilku ekspertów, którzy wcześniej pracowali przy projektach satelitarnych w innych podmiotach, w tym i NASA.
  • Zakończył się konkurs na medyczne urządzenie podobne do “Tricordera”. Wyłoniono dwóch zwycięzców.

Wydarzenia w maju

GSA Hackaton 2017 / Credits - GSA

GSA Hackaton 2017 / Credits – GSA

Zapraszamy na kilka ciekawych wydarzeń, które odbędą się w Polsce w maju. W dniach 15-16 maja w Gdyni odbędzie się hackaton Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej (GSA), wspierany przez takie potęgi jak Samsung, Qualcomm i Google. Rejestracja wciąż otwarta na stronie: https://www.gsa.europa.eu/galileo_hackathon_2017

Tuż po tym hackatonie w Gdańsku odbędzie się infoShare – największa konferencja branży ICT w naszej części Europy. Na tej konferencji zaplanowano jeden panel dotyczący możliwości wykorzystania nawigacji satelitarnej.

Tydzień później w Warszawie odbędzie się konferencja TEC Warszawa z dwoma prezentacjami dotyczącymi sektora kosmicznego. Natomiast jeszcze przed końcem maja odbędą się dwa hackatony w ramach projektu EOClimlab. Wydarzenia o nazwie EOVation odbędą się zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku. Celem projektu EO ClimLab jest stworzenie nowych rozwiązań wykorzystujących dane satelitarne na problemy związane ze zmianami klimatycznymi. Gdański EOVation poświęcony problemom klimatycznym Bliskiego Wschodu odbędzie się 26-27 maja na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Szczegóły wydarzenia będą pojawiać się na stronie http://eoclimlab.eu

Jednocześnie trwają konkursy dotyczące praktycznego wykorzystania nawigacji satelitarnej (ESNC) i obserwacji Ziemi (Copernicus Masters). Wiele firm polskiego sektora kosmicznego w tych konkursach stawiało pierwsze kroki. Dlatego zapraszamy i zachęcamy do wysyłania zgłoszeń w obu konkursach!

Kosmiczne perfumy!

Perfumy Uhura (damskie oczywiście) / CBS Consumer Products

Perfumy Uhura (damskie oczywiście) / CBS Consumer Products

Na lekkie zakończenie tego artykułu: odchodząc nieco od tematu kosmicznego, warto zwrócić uwagę na 50. rocznicę popularnego serialu Star Trek. W tym roku na rynek wejdą trzy zapachy perfum związane z tym serialem. Dwa z nich będą męskie (mające nawiązywać do dzielnego kapitana Kirka oraz jego doradcy Mr Spocka) a jeden damski (tak – Uhura!). Trudno teraz ocenić, na ile te perfumy okażą się sukcesem – zapewne będzie to zależne od ceny (oby nie kosmicznej!).

Tytułem sprostowania…

Jak zapewne się domyślacie, nasz artykuł z 1 kwietnia był żartem. Była to także nasza krytyka wszystkich niezrozumiałych, niemożliwych technicznie i często naprawdę „fantastycznych” zapowiedzi działań i projektów. Niestety, coraz częściej takie dziwne „projekty” pojawiają się w Polsce – na szczęście zwykle też szybko znikają, choć przez chwilę swoją wątpliwą „sławą” przyćmiewają konkretne i rzetelne projekty, jakie realizuje poważny krajowy przemysł kosmiczny. Dlatego też gorąco prosimy „poważne” media – weryfikujcie takie zapowiedzi przed publikacjami!

(NASA, SN, PFA, Bz, SAT, ST, S.c, NSF)

Ważne: artykuł chroniony prawem autorskim, co oznacza że wszelkie prawa, w tym Autorów i Wydawcy są zastrzeżone. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie tego artykułu w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody ze strony właściciela serwisu Kosmonauta.net – firmy Blue Dot Solutions. Napisz do nas wiadomość z prośbą o wykorzystanie. Niniejsze ograniczenia dotyczą także współpracujących z nami serwisów.

Comments are closed.