Qualcomm Tricorder XPRIZE zakończony

0

Zakończył się konkurs na stworzenie urządzenia medycznego podobnego do „Tricordera” z serialu Star Trek. Wybrano dwóch zwycięzców.

Jednym z najważniejszych przedmiotów w serialu s-f „Star Trek” był „Tricorder”. To wielofunkcyjne urządzenie w serialu pełniło funkcje skanujące i monitorujące. Tricorder często używano dla zastosowań medycznych.

W ostatnich kilkunastu latach, głównie dzięki rozwojowi technologii IT, powstało kilka rozwiązań zdolnych do prostej diagnostyki medycznej. Wciąż brakowało im jednak szerszych możliwości – zwykle możliwe były bardzo podstawowe pomiary.

W maju 2011 roku fundacja XPrize ogłosiła nowy konkurs. Jego celem było stworzenie urządzenia medycznego, bardziej zbliżonego funkcjonalnością do wspomnianego Tricordera. Konkurs otrzymał nazwę Qualcomm Tricorder XPRIZE, dzięki współpracy fundacji XPrize z jednym z największych globalnych producentów układów elektronicznych. Konkurs oficjalnie rozpoczął się w 2012 roku.

Zwycięzcy Qualcomm Tricorder XPRIZE

Trzynastego kwietnia 2017 roku fundacja XPrize ogłosiła zwycięzców tego konkursu. Spośród 312 zgłoszonych zespołów z całego świata, do ostatniego etapu konkursu dotarło sześć grup badawczych. Ostatecznie, fundacja XPrize wybrała dwóch zwycięzców:

  • Główna nagroda: amerykański zespół Final Frontier z urządzeniem DxtER,
  • Drugie miejsce: tajwańska grupa Dynamical Biomarkers Group z urządzeniem T06.

Urządzenie DxtER potrafi rozpoznać 34 stany medyczne/chorobowe przez pacjenta. To urządzenie współpracuje z iPodem. DxtER ma kilkanaście „terminali” do podłączenia przez pacjenta, które mierzą różne funkcje życiowe.

Urządzenie DxtER  / Credits – XPRIZE

Z kolei urządzenie T06 współpracuje z różnymi smartfonami. Podobnie jak DxtER, T06 został także wyposażony w terminale, które trzeba podpiąć do pacjenta, aby uzyskać odczyt funkcji życiowych.

Urządzenie T06 grupy Dynamical Biomarkers / Credits – XPRIZE

Ponadto, jeden z „pół-finalistów” uzyskał dodatkową nagrodę za demonstrację możliwości detekcji stanów medycznych spoza wymaganej listy w konkursie.

Tricorder w kosmosie?

Choć konkurs był skierowany do „ziemskich” pacjentów, jego wyniki z pewnością mają znaczenie dla lotów załogowych. Jednym z „najsłabszych ogniw” w wyprawach astronautów poza bezpośrednie otoczenie Ziemi (BEO) jest czynnik ludzki. Aktualnie brakuje wielu procedur medycznych, które mogą być przydatne w załogowej misji marsjańskiej. Prace nad „kosmicznymi” wersjami tych „Tricorderów”, których można się spodziewać w kolejnych latach, mogą przynieść gotowe rozwiązanie jeszcze przed załogową misją na Czerwoną Planetę.

Fundacja XPrize jest znana m.in. z pierwszego konkursu na załogowy lot suborbitalny (wygrany przez Scaled Composites) i kończący się właśnie Google Lunar XPrize (GLXP) na komercyjny lądownik i łazik księżycowy. Te konkursy z pewnością wpłynęły pozytywnie na nowe działania komercyjne na całym świecie.

(XPrize)

Comments are closed.