Creotech przedstawia platformę HyperSat

3

Na konferencji prasowej firma Creotech Instruments przedstawiła nową platformę dla małych satelitów o nazwie HyperSat.

Podwarszawska firma Creotech Instruments konsekwetnie realizuje plan, aby zostać pierwszym polskim integratorem satelitów. Do tego celu pomóc ma produkowana seryjnie nowa, modułowa platforma satelitarna o nazwie HyperSat.

Konferencja prasowa

Szczegóły zostały zaprezentowane 26 kwietnia na specjalnej konferencji prasowej w Polskiej Agencji Prasowej. Przemawiali kolejno Grzegorz Brona, Jacek Kosiec oraz Marcin Stolarski, którzy następnie odpowiadali na pytania dziennikarzy. Modułowa konstrukcja HyperSat w najmniejszej konfiguracji ma mieć rozmiary 30x30x10 cm oraz masę 10 kilogramów, zaś w największej 30x30x60 i adekwatnie 60 kg. Struktura jest otwarta, zaś sama firma zaprasza inne podmioty do współtworzenia poszczególnych komponentów HyperSata. Partnerami są już Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Politechnika Warszawska.


Nagranie z budowy makiety platformy HyperSat, która została pokazana na konferencji prasowej / Creotech Instruments

Potrzeby rynkowe

Creotech Instruments celuje tu przede wszystkim w mocno rozwijający się rynek małych satelitów. Jednocześnie firma nie chce być konkurencją dla dużych konstelacji wspieranych przez zagraniczne fundusze Venture Capital z wielomilionowymi nakładami badawczo-rozwojowymi. Grzegorz Brona stwierdził, że innych operatorów satelitarnych przede wszystkim interesują instrumenty badawcze i przesyłane przez nie dane. Dlatego niski koszt produkcji, oraz bardzo szybka integracja – dziewięć miesięcy – od zamówienia satelity do integracji wybranego instrumentu badawczego i wystrzelenia, może być bardzo atrakcyjne dla przyszłych klientów. Marcin Stolarski stwierdził, że Creotech będzie w stanie zbudować nawet dziesięć egzemplarzy platformy rocznie. Pierwsze loty mogłyby się odbyć już w 2019 roku. Firma poinformowała, że posiada już pierwszych zainteresowanych klientów

Jednocześnie Creotech potwierdził, że do budowy HyperSata będą wykorzystane przede wszystkim komercyjne rozwiązania COTS, zaś sama platforma obejmuje standardowe łącze mocujące do rakiety nośnej – którego na przykład brakuje w satelitach typu CubeSat.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie internetowej projektu.

Zapis konferencji HyperSat / Credits – Marcin Stolarski

(CI)

3 komentarze

    • Krzysztof Kanawka on

      Jest natomiast dużo komentarzy na forum. Komentarzami pod artykułami nie ma co się sugerować w tym konkretnym przypadku.