Strajk wstrzymuje start rakiety Ariane 5

0

W wyniku strajku w Gujanie Francuskiej start rakiety Ariane 5 opóźnia się. Na razie nie ustalono nowej daty startu, ale można go oczekiwać nawet kilka tygodni po pierwotnym terminie.

Ariane 5, duża europejska rakieta nośna, ma wynieść dwa komunikacyjne satelity na orbitę geostacjonarną. Pierwszym z nich jest brazylijski SGDC – 1 (Satélite Geoestacionário de Defesa e Comunicações Estratégicas, Geostationary Defense and Strategic Communications Satellite), skonstruowany przez Thales Alenia Space, na zamówienie państwowego operatora Telebras. Drugim natomiast będzie koreański, komercyjny satelita Koreasat 7 dla operatora KT Sat.

Rakieta wraz ze swoim ładunkiem znajduje się na terenie kosmodromu. Arianspace – przedsiębiorstwo zarządzające rakietami z rodziny Ariane – nie potrafi na chwilę obecną określić nowej daty startu. Początkowo miał to być wtorek w ubiegłym tygodniu (21.03.2017), ale ze względu na napiętą sytuację w kraju ten termin okazał się niemożliwy. Jak zapewnia na Twitterze Stéphane Israël (dyrektor generalny Arianspace), start odbędzie się tak szybko jak to tylko możliwe.

Przeciągające się opóźnienie misji Ariane 5 może zaburzyć harmonogram startów z gujańskiego portu kosmicznego, gdyż potrzeba około dwóch tygodni przerwy między misjami, na dostosowanie wszystkich ustawień kosmodromu. Następny start, rosyjskiej rakiety Sojuz z satelitą SES 15, zaplanowany jest obecnie na 11 kwietnia.

Strajki w Gujanie Francuskiej

W zeszłym tygodniu, przez całą Gujanę Francuską rozpoczęła się fala strajków. Przyczyną zamieszek była m.in. zła sytuacja ekonomiczna w tym francuskim terytorium zależnym, a ponadto wysoka przestępczość i niskie płace. Niezadowolenie dodatkowo podniosła planowana prywatyzacja szpitalu w Kourou. Nowy tydzień nie przyniósł zmian. Linie Air France odwołały loty do Kajenny, a Departament Stanu USA wydał ostrzeżenie dla amerykańskich obywateli z rekomendacją o nie podróżowaniu do Gujany Francuskiej.

Protestujący zablokowali drogi na terenie Gujany, w tym również te prowadzące do portu kosmicznego. Za ten ostatni akt odpowiedzialni byli pracownicy Endel Engie, firmy, która była odpowiedzialna za transport Ariane 5 z hali montażowej na platformę startową. Sekretarz Generalny Gujany Francuskiej, Davy Rimane, określił zamieszki wokół kosmodromu jako małą znaczące, gdyż rząd francuski interesuje się tylko centrum kosmicznym.

(AS, PFA)

Comments are closed.