Udany start misji JUICE

0

Początek długiej podróży w kierunku Jowisza i jego księżyców.

Czternastego kwietnia rozpoczęła się długoletnia podróż europejskiej sondy JUICE. Celem wyprawy tej sondy jest Jowisz oraz jego księżyce.

Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE) to duża międzyplanetarna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Lot potrwa osiem lat, po czym rozpocznie się ponad trzyletnia misja badawcza tego gazowego giganta i jego księżyców. W grudniu 2034 roku, po serii manewrów, JUICE wejdzie na orbitę wokół Ganimedesa – największego księżyca Jowisza.

Start misji JUICE nastąpił 14 kwietnia 2023 o godzinie 14:14 CEST z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Start nastąpił za pomocą rakiety Ariane 5 – był to przedostatni tej rakiety. Dzień wcześniej start został odwołany z uwagi na ryzyko uderzenia piorunu w rakietę fazy wznoszenia.

Start misji JUICE – 14.04.2023 / Credits – ESA

Polecamy nasz artykuł o polskim wkładzie do misji JUICE.

Trajektoria lotu sondy JUICE jest dość skomplikowana. Planowane są przeloty obok Ziemi (i Księżyca!), Wenus i znów Ziemi. Poniższe nagranie prezentuje ten plan lotów.

Podróż JUICE do Jowisza / Credits – ESA

JUICE odwiedzi trzy z czterech głównych księżyców Jowisza:

  • Europę, gdzie pod skorupą lodową znajduje ocean (i być może życie!), a na powierzchni tego księżyca wykryto ślady gejzerów,
  • Kallisto (Callisto), najbardziej oddalony księżyc jowiszowy, obiekt o bardzo starej powierzchni, co sugeruje dawne ustanie procesów geologicznych,
  • Ganimedesa, czyli największy księżyc Układu Słonecznego, prawdopodobnie o wyraźnie zróżnicowanej strukturze wewnętrznej (z możliwym podlodowym oceanem) – jest to także jedynym księżyc z polem magnetycznym.
Plan misji JUICE / Credits – ESA

Misja JUICE jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.