Gejzery na Europie znikły?

0

Niedawno odkryte gejzery wodne na księżycu Jowisza – Europie – znikły. Naukowcy nie do końca wiedzą co jest przyczyną tej zmiany.

Zeszły rok był przełomowy w badaniach lodowego księżyca Jowisza o nazwie Europa. Poznano m.in. naturę oceanów pod powierzchnią Europy oraz wykryto obecność gejzerów wodnych. Wstępne wyliczenia wskazywały, że pióropusz wody może sięgać wysokości nawet 200 km i gdy działają, są w stanie uwolnić nawet 7 ton wody na sekundę. Do obserwacji wykorzystano kosmiczny teleskop Hubble (HST).

Obserwacje gejzeru na Europie w grudniu 2012 / Credits - Lorenz Roth et al. 2013

Obserwacje gejzeru na Europie w grudniu 2012 / Credits – Lorenz Roth et al. 2013

Co ciekawe, kolejne obserwacje Europy, wykonane w styczniu i lutym tego roku nie wykryły obecności żadnych gejzerów. Najprawdopodobniej gejzery tego księżyca uaktywniają się bardzo sporadycznie. Są także i inne możliwości: oddziaływanie wyrzuconej wody lokalnym otoczeniem Jowisza, gdzie jest obecna plazma oraz silne pole magnetyczne. W odpowiednich warunkach może dojść do jonizacji cząsteczek, co może doprowadzić do emisji promieniowania, które HST zaobserwował. Wreszcie, istnieje niezerowe ryzyko, że gejzery nie istnieją, a jedynie zaobserwowano artefakty w obrazach HST. Uważa się jednak, że jest to bardzo nieprawdopodobne.

Na ostateczne potwierdzenie obecności gejzerów możemy czekać aż do lat trzydziestych tego wieku, gdy europejska sonda JUICE wejdzie do układu Jowisza. JUICE dokona kilka bliskich przelotów obok Europy, w trakcie których sonda będzie obserwować wybrane obszary tego księżyca.

(NASA)

Comments are closed.