Falcon 9 wyniósł satelitę AsiaSat 6

0

W niedzielny poranek rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę AsiaSat 6.

O godzinie 05:00 GMT (godz. 01:00 czasu lokalnego) z przylądka Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9, firmy SpaceX, z geostacjonarnym komercyjnym satelitą telekomunikacyjnym AsiaSat 6. Półgodziny później start ogłoszono udanym, a kilka minut później właściciel satelity potwierdził nawiązanie z nim łączności.

AsiaSat to azjatycki operator satelitarny, z siedzibą w Hong Kongu. Wysłany satelita został wyceniony na 190 mln. USD, wraz z kosztami wyniesienia (52,2 mln. USD) i ubezpieczenia. AsiaSat 6 powstał w zakładach amerykańskiego producenta Space Systems/Loral. Statek przenosi 28 transponderów pasma C. AsiaSat będzie współdzielił nawet połowę z nich z operatorem Thaicom (ta firma będzie oznaczała współdzielone transpondery jako Thaicom 7). Pierwszy operator chce ich używać do przesyłania sygnałów telewizyjnych i danych na terytorium Chin. Drugi, do przesyłu danych w Azji Południowo-Wschodniej.

Jego planowany czas działania wynosi 15 lat. Jeśli odbiór statku przebiegnie bez zakłóceń, satelita wejdzie do służby w październiku tego roku.

Następny satelita dla tego operatora, AsiaSat 9, ma zostać wysłany na przełomie lat 2016/2017 na pokładzie rakiety Proton. Kolejny start firmy SpaceX przewidziany jest na 19 września, kiedy to na ISS ma zostać wyniesiona kolejna automatyczna kapsuła transportowo Dragon.

(SFN)

Comments are closed.