SatAnarchy zbuduje mega-giga konstelację!

11

Nowa polska firma sektora kosmicznego, SatAnarchy, zbuduje pierwszą polską megakonstelację satelitów. To przewrót Ptolemejski w polskiej nauce!

Nowa konstelacja będzie się składać z tysięcy satelitów o wymiarach 32x14x8,5 cm, czyli typowego standardu CubeSat 1U, mającego szansę stać się polskim asem w rękawie, lub nawet wężem w kieszeni przemysłu kosmicznego. Każdy z satelitów będzie posiadać dwa panele słoneczne o wymiarach 4×4 cm, które dostarczą około 200 We do zasilania systemów pokładowych i zainstalowanego akumulatora samochodowego, którego ładowanie planowo przy sprzyjających wiatrach słonecznych powinno potrwać około trzy miesiące.

Celem tej megakonstelacji będzie “terapasmowy dostęp do outernetu” za pomocą pasma radiowego V przy częstotliwości około 106 GHz za pośrednictwem przekaźnika znajdującego się w bazie księżycowej, obsługiwanej przez dwie osoby stałej załogi i tresowanego legwana, przy czym ten ostatni, będąc zwierzęciem zmiennocieplnym będzie co dwa tygodnie zapadał w stan hibernacji spowodowany zapadnięciem księżycowej nocy. Założyciele SatAnarchy odpierają zarzuty, że wybrana przez nich częstotliwość nie będzie odbierana na Ziemi. “Nasze satelity zostaną wyposażone w silne lasery kyberowe, zdolne do rozpraszania chmur” – powiedział Mirosław Niedobrowolski, dyrektor kreatywny firmy SatAnarchy – “pierwsze testy, przeprowadzone przez naszego partnera na eksperymentalnym poligonie Alderaańskim wykazały 100% zdolność systemu do rozpraszania chmur i innych przeszkód”.

Ponadto, na pokładzie satelitów znajdzie się hiperglukometr. “W połączeniu z laserem, nasz hiperglukometr pozwoli na badanie poziomu cukru we krwi u wszystkich ludzi znajdujących się na planecie. Informacje uzyskane przez nasz system będziemy następnie oferować firmom produkującym napoje gazowane” – dodaje Niedobrowolski. Będzie to pierwsze tego typu wykorzystanie satelitów, które według Niedobrowolskiego może w przyszłości posłużyć również do innych celów: “obecnie pracujemy nad adaptacją tej technologii w celu wykrywania nielegalnego osadnictwa w rejonach arktycznych oraz wykrywania midichlorianów na terenach zurbanizowanych”.

Start pierwszych w pełni gotowych i kompleksowo przetestowanych satelitów zaplanowano na luty 2018 roku. Satelity zostaną wprowadzone na stabilną orbitę geosynchroniczną o wysokości około 270 km, o nachyleniu polarnym. Start odbędzie się za pomocą elektromagnetycznego działa o długości około 200 metrów, opartego o konstrukcję niewykorzystywanego już komina elektrociepłowni, zasilanego za pomocą rozproszonej sieci połączonych, zmodyfikowanych genetycznie ziemniaków, rosnących na okolicznych polach. “Udało nam się w tym projekcie połączyć energię odnawialną, technologię żywności oraz przyszłościowy plan upraw rolnych na Marsie. To duże osiągnięcie naszego zespołu badawczego” – stwierdza Niedobrowolski. Działo buduje nowy amerykańsko-iracki startup na bazie dostępnych prac badawczych z końca lat 80. XX wieku. Działo pozwoli na znaczne obniżenie ceny za lot na orbitę, a przynajmniej w jej okolice.

SatAnarchy powstała na bazie firmy doradczej, która w latach 2008-2014 zajmowała się pozyskiwaniem funduszy unijnych i przeprowadzaniem kursów menedżerskich. “Udało się nam zafixować taski dla naszych klientów poprzez czelendżowanie ich innowacyjnych koncepcji” – powiedział Andrzej Bronowicki, dyrektor ds. innowacyjnego marketingu w SatAnarchy. “Te innowacyjne formy implementujemy w SatAnarchy: w szczególności poprzez metodę odwróconej holistycznej innowacji managementu milestonów, stosowaną z powodzeniem przy projektach w sferze gamingu mobilnego” – dodał Bronowicki – “mówiąc językiem zwykłego człowieka – ten rozpędzony Saturn V czeka abyśmy do niego wsiedli”.

Firma postanowiła rozpocząć działania od szerokiej kampanii medialnej, z wykorzystaniem doświadczonego partnera PR. “To właśnie podczas pracy z naszym partnerem PR stworzyliśmy pojęcie przewrotu Ptolemejskiego – jako czegoś przed przewrotem Kopernikańskim. Na ten przyjdzie czas, jak będziemy czelendżować pozycję firmy SpaceX na rynku” – zauważa Niedobrowolski. Pojęcie przewrotu Ptolemejskiego jest stosowane w cotygodniowych materiałach marketingowych firmy i przy kontaktach z państwowymi źródłami finansowania. “Korzystamy z naszej wiedzy i aktualnie główna działalność SatAnarchy to pozyskiwanie funduszy. Prace inżynieryjne, oprócz tych dla potrzeb marketingowych, zaczną się po wakacjach, gdy studenci wrócą” – informuje Bronowicki.

SatAnarchy wywołała niemałe poruszenie w polskich mediach. Opublikowano niezliczone artykuły w różnych poważnych portalach ogólnych i branżowych. “Pojawiliśmy się także kilka razy w telewizji śniadaniowej, drugośniadaniowej, obiadowej i podwieczornej, co wykorzystaliśmy do podbicia rankingu naszych statów” – dodaje Niedobrowolski. Te działania przyniosły efekt: inwestorzy z całego świata zabiegają o kontakt z SatAnarchy – na pierwszy plan wychodzi jednak prywatny inwestor z Kalafiornii, o polskich korzeniach. “Połączyło nas słowo innowacja” – mówi Bronowicki. “Innowacja i pasja do zupy jarzynowej. Mamy szansę zdobyć kilkadziesiąt milionów złotych, co pozwoli na masowe obsianie okolicznych pól i regularne starty” – dodaje Niedobrowolski.

Zdzisław Kukawka z portalu Koszmaronauta uważa, że SatAnarchy ma szansę na podbicie rynku usług satelitarnych. “Co tam SES czy Intelsat albo OneWeb – tu potrzeba zmian!” – zauważa. Wtóruje mu Jarosław Komalicki z Pudelka Kosmosu: “liczenie poziomu cukru jest naprawdę słodkie i naukowe”.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że satelity drugiej generacji będą posiadały możliwość łączenia się w większą konstrukcję, tworząc Mega Zorda broniącego Ziemię przed asteroidami.

(DT, NSA, CIA, FBI, NSF, ABW, WBA, NBA)

11 komentarzy

  1. Ale chyba wszyscy wiedzą, że, jak nie byłoby to głupie, to informacje oparte są na faktach 🙂 Tak więc zrobiła się z tego informacja satyryczna, a nie wyssana z palca.

  2. Po prostu boskie 🙂
    a jak zaczniecie czelendżować SpaceX to wysyłam swoje CV…
    wszystkie ręce na pokład!

  3. Ten artykuł jasno wskazuje ,że w Polsce należy przejść od pisania artykułów do konstruowania obiektów kosmicznych nawet w takiej postaci jak CubeSat.

  4. Ale czy to na prawdę prawda? 😀 😀 😀 Sprawdzałam pasmo telewizji podwieczorkowej i że było o zupie jarzynowej, ale nic o Mega Zordzie! 😀 A tak przy okazji nie dało by się tego napędu ziemniakowego wykorzystać do pojazdów typu “Sipytus Movens” ?