Chińska ekspansja wojskowa obserwowana z orbity

0

Satelity obserwują wyraźny wzrost obecności chińskiej armii na Morzu Południowochińskim, w tym w spornych regionach.

Spór na Morzu Południowochińskim

Morze Południowochińskie to bardzo ważny rejon świata. Przez to morze przepływa duża część wytworzonych towarów oraz wydobytych surowców. Jest to także rejon, w którym znajdują się znaczące zasoby ropy i gazu. Ten akwen to również jeden z najbardziej bioróżnorodnych ekosystemów na świecie, pomimo prowadzenia intensywnych połowów.

Spór terytorialny na Morzu Południowochińskim / Credits - domena publiczna

Spór terytorialny na Morzu Południowochińskim / Credits – domena publiczna

Od kilku dekad obserwujemy spór terytorialny pomiędzy państwami leżącymi dookoła Morza Południowochińskiego. W szczególności Chiny mają w tym przypadku duże roszczenia – to państwo uważa, że znaczna większość tego morza leży w strefie własnych wód terytorialnych. Oczywiście, inne państwa mają także swoje roszczenia co do tych rejonów.

Częściowo w wyniku sporu państwa znajdujące się w tym regionie Azji zwiększają swoje wydatki na wojsko. Przykładowo, zarówno Chiny jak i Japonia poszerzyły w ostatnich latach swoje floty o duże okręty zdolne do przenoszenia śmigłowców i samolotów. Inne państwa, takie jak Wietnam czy Indonezja, w ostatnich latach poszerzyły i zmodernizowały swoje floty, m.in. poprzez pozyskanie nowoczesnych pocisków rakietowych. Wiele państw wokół Morza Południowochińskiego korzysta także z własnych satelitów obserwacji Ziemi.

Nowe chińskie instalacje wojskowe

Komercyjne satelity obserwacji Ziemi zaobserwowały nowe chińskie instalacje wojskowe na Morzu Południowochińskim. Te instalacje zaobserwowano na Wyspach Paracelskich i Wyspach Spratly. Na obrazach, udostępnionych przez firmę DigitalGlobe oraz organizację Asia Maritime Transparency Initiative (AMTI) widać nowe pasy startowe oraz wzmocnione konstrukcje na małych wysepkach i atolach. W opinii niezależnych analityków część instalacji jest związana z nowymi chińskimi rakietami HQ-9 (klasy ziemia-powietrze o zasięgu do 150 km, odpowiednik amerykańskich rakiet Patriot) i pociskami przeciwokrętowymi YJ-62 (o zasięgu do 400 km).

Z kolei na jednej z wysepek infrastruktura lotniskowa pozwala na przeprowadzenie obsługi około 20 odrzutowców oraz kilku większych samolotów (np. transportowych, tankowców lub bombowców). Zainstalowano także radary oraz obronę przeciwlotniczą bliskiego zasięgu.

Jedna z rozbudowanych wysepek z nowymi chińskimi instalacjami wojskowymi / Credits - CSIS/AMTI, DigitalGlobe

Jedna z rozbudowanych wysepek z nowymi chińskimi instalacjami wojskowymi / Credits – CSIS/AMTI, DigitalGlobe

Najnowsze udostępnione zdjęcia wykonano pomiędzy listopadem 2016 a marcem 2017. Wcześniej, także za pomocą samolotów obserwowano te i inne przejawy aktywności wojskowej Chin na Morzu Południowochińskim. Były to m.in. wcześniejsze procesy usypywania i poszerzania wysp oraz tworzenia infrastruktury. Najnowsze zdjęcia sugerują, że budowa części infrastruktury jest już na ukończeniu i niebawem mogą rozpocząć się szersze operacje wojskowe.

Satelitarne dane obserwacji Ziemi od różnych, w tym i komercyjnych dostawców pozwalają na lepsze (a także cywilne) monitorowanie działań wojskowych, w szczególności w obszarach spornych takich jak Morze Południowochińskie. Nie zawsze jednak jest to możliwe, np. z uwagi na warunki pogodowe (dla obserwacji w zakresie wizualnym / podczerwonym). Niemniej jednak większa liczba satelitów obserwujących naszą planetę ogranicza możliwości działań wojskowych bez wiedzy innych państw.

(AMTI, WP, DG)

Comments are closed.