Nowe projekty kosmiczne rozpoczynają się w Polsce

0

W ostatnich tygodniach kilka podmiotów w Polsce rozpoczęło nowe projekty kosmiczne.

Wraz z wejściem Polski do struktur Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku coraz częściej można zauważyć efekty rozwoju przemysłu kosmicznego w kraju. Ostatnie tygodnie obfitowały w szereg ogłoszeń dotyczących nowych projektów, które będą realizowane w Polsce.

Kierunek Mars

Duży sukces może świętować warszawska Astronika. Wywodząca się z Centrum Badań Kosmicznych PAN spółka wygrała niemiecki przetarg na wykonanie systemu penetracyjnego dla amerykańskiej misji marsjańskiej InSight. Budowany przez Astronikę instrument o nazwie Kret wwierci się na głębokość 5 metrów pod powierzchnie Marsa i wykona szereg pomiarów termicznych. Kontrakt na 600-700 tysięcy Euro zostanie sfinansowany ze środków Niemieckiej Agencji Kosmicznej.

InSight na powierzchni Marsa - wizualizacja / Credit: NASA

InSight na powierzchni Marsa – wizualizacja / Credit: NASA

Polskie wiertło uda się w kierunku Marsa już w 2018 roku. Kosmiczne wiertła to jedna ze specjalizacji inżynierów firmy, którzy pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie zbierali przy elemencie MUPUS lądownika Philae, który w 2014 roku wylądował na komecie 67P Czuriumow-Gierasimienko.

Mars Insight ma wystartować 5 maja 2018 roku na pokładzie rakiety Atlas V. Lądowanie odbędzie się pół roku później pod koniec listopada. Misja ma przez dwa lata ziemskie (a jedno marsjańskie) prowadzić geofizyczne badania na powierzchni Marsa. Lądownik został zbudowany na bazie technologii rozwiniętych dla misji Mars Phoenix z 2007 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=jK9VFDvqLb8
Wizualizacja pokazująca pracę instrumentu HP3, którego częścią jest Kret. / Credits – CBK PAN, Astronika

Udział w misji InSight / Credits – Astronika

Stacja Kosmiczna

Wizja artystyczna statku Dream Chaser wynoszonego na orbitę za pomocą rakiety Atlas 5 / Credits: SNCSener Polska będzie uczestniczyć w budowie komponentów elementu cumowniczego dla bezzałogowego wahadłowca firmy Sierra Nevada Space Corporation. Polska spółka-córka hiszpańskiego Senera zbuduje część elementów testowych do tego systemu. Około 40% prac spółki ma być realizowana we współpracy z innymi polskimi podmiotami. Część projektu zostanie sfinansowana ze polskiej składki do ESA. Sener Polska wykona około 10% prac w ramach całego kontraktu, zaś liderem konsorcjum pięciu firm europejskich jest belgijski QinetiQ


Dream Chaser dostarcza ładunek na ISS / Credits – Sierra Nevada Space Corporation

Dream Chaser w bezzałogowej konfiguracji (pierwotnie miał być to pojazd załogowy) będzie dostarczał ładunki z i do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W 2016 roku Sierra Nevada Space Corporation wygrała przetarg NASA w ramach programu Commercial Resupply Services 2 (CRS-2). Druga runda komercyjnych dostaw rozpocznie się w 2019 roku i obejmie co najmniej sześć lotów logistycznych. Za każdym razem będzie w stanie przewieźć 5,5 tony ładunku do ISS. W ramach programu CRS-2 ładunki dostarczane będą również kapsułami Dragon (SpaceX) oraz Cygnus (Orbital ATK). W 2017 wahadłowiec będzie przechodził przez szereg testów lądowania w wojskowej bazie Edwards w USA.

…i telekomunikacja

Nowy projekt dla ESA rozpoczyna również gdyńska spółka WiRan. Firma stworzy prototyp dwustronnej komunikacji dla CubeSatów. Diplekser o docelowej masie nieprzekraczającej 300 g ma umożliwić dwustronną łączność na linii Ziemia – nanosatelita przy wykorzystaniu jednej anteny.

Projekt realizowany jest w laboratoriach spółki na terenie Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego. Prace będą trwać do sierpnia przyszłego roku.

Nadchodzące ogłoszenia

Dodatkowo, jeszcze w tym tygodniu Creotech Instruments przedstawi szczegóły dotyczące nowej platformy dla małych satelitów. Plany prac podwarszawskiej spółki nad platformą HyperSat mają zostać ogłoszone na specjalnej konferencji prasowej w Warszawie.

(PFA, BI, PL)

Comments are closed.