Ofeq-11 uratowany

2

W ciągu tygodnia od startu udało się ustabilizować izraelskiego satelitę Ofeq-11.

Do startu tego izraelskiego satelity doszło 13 września 2016 roku o godzinie 16:38 CEST. Start rakiety Shavit-2 odbył się z bazy wojskowej Palmachim, znajdującej się na wybrzeżu morza Śródziemnego, około 20 km na południe od Tel Awiwu. Lot przebiegł prawidłowo i satelita obserwacyjny Ofeq-11 znalazł się na orbicie o wysokości od 350 do 600 km. Informacje o udanym starcie podało Izraelskie Ministerstwo Obrony.

Dość szybko pojawiła się jednak informacja, że Ofeq-11 obraca się w sposób niekontrolowany. Wówczas nie wiadomo było, czy Ofeq-11 zostanie „uratowany”. Kilka dni później pojawiła się jednak informacja, że wojsko Izraela jest „optymistyczne” w kwestii odzyskania tego satelity.

W środę, 21 września, lokalne źródła izraelskie poinformowały, że udało się odzyskać kontrolę nad Ofeq-11. Satelita przesłał pierwsze zdjęcia na Ziemię. Jednocześnie nawiązano stały kontakt z satelitą.

Ofeq-11 to izraelski wojskowy satelita zwiadu optycznego. Z dostępnych informacji wynika, że będzie z niego korzystać także jedno z azjatyckich państw – niektóre źródła sugerują, że mowa o Indiach. Masa Ofeq-11 wynosi prawdopodobnie około 400 kg. Satelita ma mieć maksymalną rozdzielczość przestrzenną około 0,5 metra. Według oficjalnych źródeł izraelskich, Ofeq-11 jest najbardziej technologicznie zaawansowanym satelitą tego państwa.

Był to pierwszy start izraelskiej rakiety Shavit od 2014 roku, kiedy to na orbicie znalazł się satelita Ofeq-10. Co ciekawe, w poprzedniej dekadzie starty rakiet Shavit odbywały się zwykle nie częściej niż co 3 lata – tym razem przerwa jest krótsza. Częściowo może to mieć związek z potrzebą wymiany starzejących się satelitów obserwacyjnych Izraela, a częściowo może też sugerować większą częstotliwość lotów w najbliższych latach.

(JP, PFA, LK)

2 komentarze