Ofeq-11 na orbicie, ale czy działa?

0

Zupełnie niespodziewanie 13 września Izrael wystrzelił na orbitę satelitę obserwacyjnego Ofeq-11. Kilka godzin po starcie pojawiły się informacje, że satelita mógł doświadczyć awarii.

Do startu doszło 13 września 2016 roku o godzinie 16:38 CEST. Start rakiety odbył się z bazy wojskowej Palmachim, znajdującej się na izraelskim wybrzeżu. Lot przebiegł prawidłowo i satelita obserwacyjny Ofeq-11 znalazł się na orbicie o prawdopodobnej wysokości około 450 – 520 km. Informacje o udanym starcie podało Izraelskie Ministerstwo Obrony.

Nagranie ze startu Ofeq-11 / Credits – גיל חזקיה

Izrael nie podał żadnej informacji o zbliżającym się starcie, ponieważ wstępna trajektoria lotu przebiegała nad obszarem zastrzeżonym dla ruchu cywilnego. Do startu wykorzystano zmodernizowaną rakietę Shavit-2. Z uwagi na geopolityczne położenie Izraela lot przebiegł w kierunku przeciwnym do typowej trajektorii wynoszenia satelitów na orbitę. Rakieta udała się w kierunku zachodnim, nad Morzem Śródziemnym.

Kilka godzin po starcie pojawiły się informacje, że wystąpiły problemy z Ofeq-11. Pojawiło się oświadczenie, że operatorzy satelity będą starali się go ustabilizować, co może zająć nawet kilka dni. Te informacje sugerują, że satelita może nie funkcjonować prawidłowo lub separacja z górnym stopniem mogła przebiec w warunkach przekraczających normalne parametry. W konsekwencji, po uwolnieniu satelita obracał się, być może w sposób niekontrolowany. Pojawiły się także doniesienia, że niektóre z systemów satelity nie działają prawidłowo.

Ofeq-11 to izraelski satelita zwiadu optycznego. Z dostępnych informacji wynika, że będzie on współużytkowany z jednym z azjatyckich państw – niektóre źródła sugerują, że mowa o Indiach. Masa Ofeq-11 wynosi prawdopodobnie około 300 kg. Satelita ma mieć maksymalną rozdzielczość przestrzenną około jednego metra lub większą. Według oficjalnych źródeł izraelskich, Ofeq-11 jest najbardziej technologicznie zaawansowanym satelitą tego państwa.

Jest to pierwszy start izraelskiej rakiety Shavit od 2014 roku, kiedy to na orbicie znalazł się satelita Ofeq-10. Co ciekawe, w poprzedniej dekadzie starty rakiet Shavit odbywały się zwykle nie częściej niż co 3 lata – tym razem przerwa jest krótsza. Częściowo może to mieć związek z potrzebą wymiany starzejących się satelitów obserwacyjnych Izraela, a częściowo może też sugerować większą częstotliwość lotów w najbliższych latach.

(IDM)

Comments are closed.