Izraelski Ofeq-10 na orbicie

0

Rakieta Shavit-2 wyniosła 9 kwietnia izraelskiego satelitę zwiadowczego Ofeq-10. Ten satelita będzie dokonywać obserwacji radarowych.

Izrael należy do państw zdolnych do wynoszenia satelitów przy pomocy własnych rakiet o nazwie Shavit. Te rakiety są zdolne do wyniesienia około 300-800 kg na niską orbitę wokółziemską, choć warto tutaj zauważyć, że starty z Izraela mogą odbywać się jedynie w kierunku zachodnim, nad Morze Śródziemne. Taka trajektoria wymusza używanie tzw. orbit wstecznych, na których satelity poruszają się w ruchu przeciwnym do do ruchu obrotowego Ziemi. Takie orbity są trudniejsze do osiągnięcia pod względem energetycznym, co ogranicza zdolności rakiet nośnych.

Starty rakiet rodziny Shavit odbywają się dość rzadko – ostatni odbył się 2010 roku. Wszystkie starty izraelskich satelitów przy użyciu izraelskich rakiet mają charakter wojskowy. Starty satelitów komercyjnych, naukowych czy edukacyjnych odbywają się przy użyciu zagranicznych rakiet. Loty rakiet Shavit odbywają się z bazy wojskowej Palmachim.

Dziewiątego kwietnia 2014 roku doszło do startu rakiety Shavit-2 z satelitą zwiadowczym Ofeq-10.  Do startu doszło o godzinie 22:15 CEST. Poniższe nagranie prezentuje start rakiety Shavit-2.

Dość niewiele wiadomo o Ofeq-10, poza tym, że jest to satelita obserwacji radarowych, wykorzystujący technologię radaru syntetycznej apertury (SAR). Nieznana jest orbita satelity (prawdopodobnie nie więcej niż 600 km), ani większość parametrów tego satelity. Jedna z niewielu dostępnych grafik Ofeq-10 (jedną prezentujemy w galerii tego artykułu), wykonana przez izraelskie ministerstwo obrony sugeruje, że ten satelita został wyposażony w dwa panele słoneczne i dużą rozkładaną antenę. Oficjalne źródła także podają, że masa Ofeq-10 to 300 kg, a masa instrumentu SAR to około 100 kg. Ponadto, na pokładzie znajduje się bank pamięci o pojemności 240 Gbit. Nieoficjalne źródła sugerują, że Ofeq-10 wykorzystuje pasmo X i jest zdolne do wykonywania obserwacji obiektów mniejszych od 10 cm.

Ofeq-10 jest prawdopodobnie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie satelitów SAR na orbicie. Czas misji Ofeq-10 nie jest znany, jednak prawdopodobnie nie jest to mniej niż 5 lat. Celem obserwacji Ofeq-10 będą głównie sąsiedzi Izraela, w szczególności Iran i jego instalacje nuklearne.

(IMOD)

Comments are closed.