Zapowiedź misji Beresheet 2

0

Tuż po nieudanym lądowaniu pojazdu Beresheet pojawiła się oficjalna zapowiedź budowy lądownika Beresheet 2.

Jedenastego kwietnia około godziny 21:25 CEST izraelski lądownik Beresheet miał osiąść na Księżycu. Niestety lądowanie nie przebiegło prawidłowo – Beresheet rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu, prawdopodobnie z prędkością rzędu kilkuset kilometrów na godzinę.

Już kilka godzin po nieudanym lądowaniu pojawiły się pierwsze zapowiedzi następcy Beresheet. Dwa dni później zapowiedź zamieniła się w oficjalne stanowisko głównego fundatora pierwszego projektu – Morrisa Kahn’a. Ten miliarder poinformował, że sfinansuje misję Beresheet 2.

Jak na razie nie ma wiele informacji na temat nowej misji. Można się jednak spodziewać, że Beresheet 2 będzie przynajmniej częściowo bazować na pierwszym lądowniku. Można się także spodziewać, że lądownik będzie mieć podobne wymiary oraz masę. Budowa oraz testy powinny potrwać kilka lat.

Zespół SpaceIL otrzymał także dodatkową nagrodę od fundacji XPRIZE – milion dolarów. Nagroda została przyznana za dwa osiągnięcia: pierwsze wejście prywatnego pojazdu na orbitę Księżyca oraz pierwsza próba lądowania prywatnego pojazdu na powierzchni naszego naturalnego satelity.

Beresheet został zbudowany przez izraelską firmę SpaceIL. Był to pierwszy prywatny pojazd, który próbował miękko osiąść na powierzchni Srebrnego Globu. Całkowity koszt projektu wyniósł około 100 milionów USD.

Misja izraelskiego lądownika Beresheet jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.