AJ26 dla Cygnusa uszkodzony podczas testów

0

Silnik AJ26 dla rakiety Antares został uszkodzony w trakcie testów w ośrodku Stennis.

W miniony czwartek w ośrodki kosmicznym im. Stennisa amerykańskiej agencji kosmicznej NASA miały miejsce testy akceptacyjne silnika rakietowego AJ26 dla rakiety Antares (firmy Orbital Sciences), jaka w 2015 roku ma wynieść na orbitę statek Cygnus, w ramach programu Commercial Resupply Services. Test został jednak przerwany, a silnik uległ uszkodzeniu. Nikt nie został poszkodowany.

„Dzisiaj w trakcie testów silnika AJ26 w Stennis, przeznaczonego do lotu w 2015 roku, miała miejsce anomalia”, przekazał rzecznik Orbital Science Barry Beneski. „Jej przyczyna nie jest na razie znana”.

Silnik NK-33 na wystawie MAKS Airshow 2013 / Credits: Vitaly V. Kuzmin, License: CC-BY 3.0

[/media-credit] Silnik NK-33 na wystawie MAKS Airshow 2013 / Credits: Vitaly V. Kuzmin, License: CC-BY 3.0

OSC nie wie jeszcze czy uszkodzenie wpłynie na rozkład lotów Antaresa. W trakcie testu silnik miał pracować przez 54 sekundy, ale silnik wyłączył się około 30. sekundy pracy doznając rozległych uszkodzeń.

Pierwszy człon rakiety Antares napędzany jest dwoma silnikami rakietowymi AJ26-62, każdy o ciągu ponad 1600 kN. Silniki AJ26 powstają w firmie Aerojet w wyniku adaptacji rosyjskich silników NK-33, podobnie jak ma to miejsce w przypadku silników RD-180 dla rakiet Atlas. Aerojet i Orbital będą teraz dochodziły przyczyn nieudanego testu.

Aerojet odkupiła w latach 90. XX wieku od strony rosyjskiej, Biura Konstrukcyjnego Kuzniecowa, 43 egzemplarze silników NK-33 do stosowania w amerykańskich rakietach. Pierwszym ich nabywcą jest właśnie Orbital Science Corp., które kupiło 20 silników dla 10 rakiet. Za czasów Związku radzieckiego silniki te miały napędzać rakietę N-1F, która miała być odmianą księżycowej N-1. Program budowy N-1, jak i cały radziecki program księżycowy, został jednak przerwany i w 1975 budowa silników NK-33 została zawieszona. Amerykańskie firmy (Kistler i OSC) przypomniały sobie jednak o nim w 1996 roku, jako o efektywnym silniku na naftę/LOX. Parametry pracy czynią go drugim najefektywniejszym silnikiem na tlen i naftę po silniku Merlin 1D (firmy SpaceX).

Firma zaadaptowała więc 20 egzemplarzy silników do konstrukcji AJ26, dodając tam amerykańską elektronikę, przystosowując je do amerykańskich paliw, dodając sterowanie dyszą, elektromechaniczne sterowanie zaworami, i inne usprawnienia, z których nie wszystkie są jawne.

Każdy tak zmontowany silnik przechodzi “gorące” testy na stanowisku E-1 w Centrum Lotów Kosmicznych im. Stennisa, prowadzone przez NASA, Aerojet Rocketdyne, Orbital Science i Lockheeda Martina.

Firma Orbital Science, podobnie jak SpaceX, otrzymała kontrakt od NASA, w wysokości 1,9 mld. USD, na wykonanie 8 lotów zaopatrzeniowych do ISS za pomocą rakiet Antares i statków Cygnus. Firma wykonała już pierwszy taki lot, a drugi zaplanowany jest na 10 czerwca z Wallops Flight Facility. Nie wiadomo czy usterka silnika wpłynie na tenże lot.

(SFN)

Comments are closed.