Atlas 5 zamiast Antaresa dla CRS OA-7

0

Firma Orbital ATK zadecydowała o użyciu rakiety Atlas 5 dla startu pojazdu zaopatrzeniowego Cygnus w misji CRS OA-7.

Cygnus to jeden z (obecnie) czterech bezzałogowych pojazdów dostarczających ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dotychczas odbyło się już siedem misji tego pojazdu – jedna z nich (CRS Orb-3) zakończyła się katastrofą krótko po starcie w październiku 2014 roku. Najnowszą misją jest lot o oznaczeniu CRS OA-5 – start nastąpił 17 października 2016, a do przechwycenia doszło sześć dni później.

Zazwyczaj do lotów pojazdów Cygnus wykorzystuje się rakiety serii Antares. Po katastrofie CRS Orb-3 do wyniesienia Cygnusa na orbitę dwa razy wykorzystano rakietę Atlas 5.  Następny start Cygnusa zaplanowano na początek 2017 roku. Firma Orbital ATK, produkująca pojazdy Cygnus, poinformowała na początku listopada, że w tym locie ponownie zostanie wykorzystana rakieta Altas 5. Ten lot ma się odbyć wiosną 2017 roku.

Według firmy Orbital ATK decyzja o zamianie rakiety jest spowodowana większymi możliwościami nośnymi Atlasa 5 – jest to o około 300 kg więcej w porównaniu z Antaresem. Pojawiła się także informacja o większej „elastyczności” w przygotowaniach do kolejnego lotu, który obecnie jest planowany na połowę 2017 roku. Ujawniono także nieoficjalną informację, że rakieta Antares może nie być gotowa na czas. Zatem Orbital ATK zadecydował o zamianie rakiety, aby w ten sposób nie zaburzać planu lotów na ISS.

Do 2018 roku powinny się odbyć łącznie cztery loty Cygnusów. Pozostałe loty prawdopodobnie odbędą się dzięki rakietom Antares w wersji 230.

Comments are closed.