Piąty polski satelita – start w kwietniu 2019 r.

1

Na 17 kwietnia zaplanowano start rakiety Antares z pojazdem Cygnus. Na jej pokładzie znajdzie się KRAKsat – CubeSat, zbudowany przez studentów AGH i UJ.

KRAKsat to satelita typu CubeSat w standardzie 1U, czyli sześcian o wymiarach około 10x10x10cm i wadze 1374g . Zostanie wystrzelony 17 kwietnia o 22:46 czasu polskiego na rakiecie Antares 230 z Wallops Flight Facility. Satelita będzie częścią zaopatrzenia, które zostanie wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w kwietniu 2019 na pokładzie bezzałogowego pojazdu Cygnus. Po zadokowaniu do stacji zostanie wypuszczony w przestrzeń przez śluzę w module Kibō.

KRAKsat to projekt wysłania satelity badawczego w kosmos przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. KRAKsat to pierwszy na świecie satelita, który do sterowania orientacją wykorzystywać będzie ferrofluid, czyli ciecz magnetyczną.

Głównym zadaniem satelity jest zbadanie, jak w kosmosie zachowa się ferrofluid, czyli ciekły magnes. Zespół planuje sprawdzić realność pomysłu użycia go jako ciekłego koła zamachowego. Przy braku grawitacji w przestrzeni kosmicznej wprowadzimy ferrofluid w polu magnetycznym w ruch wirowy. Jeśli eksperyment się powiedzie – ciecz w zbiorniku powinna przyjąć oczekiwaną prędkość i spowodować zmianę prędkości obrotowej satelity w przeciwnym kierunku.

Poza eksperymentem związanym z ferrofluidem satelita dokona pomiarów m.in.: temperatury, pola magnetycznego czy natężenia światła. Po roku ciągłych pomiarów i eksperymentów satelita wytraci prędkość i spali się w atmosferze.

Wraz w KRAKsatem, na karcie microSD, w kosmos poleci 1200 prac artystycznych, które zostały wysłane w styczniu podczas akcji #lecewkosmos.

Na dzień startu planowane jest spotkanie w Krakowie, więcej szczegółów na temat wydarzenia dostępnych jest pod tym linkiem 

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: http://kraksat.pl/

(KRAKsat)

Jeden komentarz

  1. Adam Imiałek on

    W tym locie poleci też pierwszy komercyjny satelita z naszego kraju “Światowid”. Piękna nazwa dla satelity 😉