RL10 dla górnego stopnia Vulcana

2

United Launch Alliance wybrała silnik RL10 firmy Aerojet Rocketdyne do zasilania górnego stopnia rakiety Vulcan.

United Launch Alliance (ULA) to spółka typu joint venture Boeinga oraz Lockheed Martin. W 2014 rozpoczęła pracę nad nową rakieta kosmiczną, która docelowo zastąpi obecnie używane Deltę 4 oraz Atlasa V. Nowa rakieta ma przynieść odpowiedź na dwa palące problemy ULA: rosyjskie silniki i rosnącą presję konkurencyjnego SpaceX.

11 maja poinformowano, że górny stopień Vulcana o nazwie Centaur skorzysta z silników RL10 z firmy Aerojet Rocketdyne. ULA chce się uniezależnić od obecnie stosowanych rosyjskich silników RD-180. Z uwagi na relację z Rosją, ich wykorzystywanie jest silnie krytykowane przez opinię publiczną a nawet rząd USA, który nie chce by ich więcej sprowadzano. Jednocześnie, w przypadku dalszej eskalacji konfliktu między USA i Rosją możliwe byłoby nawet nałożenie rosyjskich sankcji na sprzedaż tych silników do USA.

Pierwszy lot Vulcana ma się odbyć w połowie 2020 roku. W pierwszych lotach jako górny stopień wykorzystywany będzie Centaur, który następnie ma zostać zastąpiony przez ACES – Advanced Cryogenic Evolved Stage. W tej konfiguracji rakieta ma wynosić nawet 15 ton na orbitę transferową ku geostacjonarnej.

Dostawa RL10 od Aerojet Rocketdyne to jednocześnie przegrana dla konkurującej mocno ze SpaceX firmą Blue Origin, która chciała dostarczać własny silnik BE-3U dla stopnia Centaur, a być może również dla stopnia ACES. W tym przypadku o wyborze zadecydowała tradycja i wieloletnia współpraca zamawiającego oraz dostawcy. Produkty Aerojet Rocketdyne były od niemal 60 lat używane w różnych wariantach rakiet Delta i Atlas.

(PA, ULA)

2 komentarze

  1. Nie BE-4 tylko BE-3U. I tu chodzi tylko o Centaura. ACES być może będzie wykorzystywał BE-3U.