Start Atlasa i Rokota

0

Mimo kontrowersji wokół silników RD-180, odbył się zaplanowany start rakiety Atlas. W sobotę wystartował też rosyjski Rokot.

Start Atlasa

W czwartek 22 maja odbył się zaplanowany start rakiety Atlas z ładunkiem dla amerykańskiego Narodowego Biur Rozpoznania. Misja wydawała się być zagrożona po wypowiedziach wiceministra Federacji Rosyjskiej Dimitrija Rogozina o możliwości wstrzymania eksportu silników RD-180 dla rakiet Atlas, jeśli będą one wynosiły ładunki wojskowe.

Mimo takich nieformalnych gróźb, Siły Powietrzne USA nie anulowały ani nie przełożyły startu. I tak w czwartek o 09:09 czasu lokalnego firma United Launch Alliance wystrzeliła rakietę Atlas V, w wariancie 401, z satelitą łącznościowym NROL-33 dla NRO.

Inne oznaczenia misji to SDS-3 lub Quasar-19. Przeznaczenie misji nie jest do końca pewne, gdyż satelity wynoszone dla NRO są objęte całkowitą tajemnicą. Ich zastosowanie wnioskuje się po rodzaju użytej rakiety nośnej, godzinie startu i jego przebiegu, a także na podstawie obserwacji naziemnych jaką orbitę zajmie satelita. Satelita wyniesiony w czwartek będzie najpewniej przekazywał na Ziemię dane z satelitów wywiadowczych NRO.

Pięć dni wcześniej rakieta Delta IV wyniosła nowego satelitę systemu GPS.

Co ciekawe, rosyjskie agencje prasowe, jak Głos Rosji czy RIA Nowosti, nie podały informacji o starcie.

Start Rokota

Podobnego rodzaju misję wojskową zrealizowała w sobotę 24 maja również Rosja. O 05:28 UTC z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Rokot-KM (czyli Rokot z członem ucieczkowym Briz-KM) z trzema wojskowymi satelitami telekomunikacyjnymi Strzała-3M. Zgodnie z rosyjską nomenklaturą wojskową otrzymały one oznaczenia: Kosmos 2496, Kosmos 2497 i Kosmos 2498.

(SFN)

Comments are closed.