Nowy satelita GPS na orbicie

0

Rakieta Delta IV wyniosła w nocy na orbitę nowego satelitę systemu NAVSTAR-GPS.

W sobotnią noc rakieta Delta IV Medium+ 4,2 firmy United Launch Alliance wyniosła na orbitę nowego satelitę konstelacji GPS, GPS IIF-6.

Start miał miejsce ze Stacji Sił Powietrznych Cape Canaveral na Florydzie w piątek 16 maja o godzinie 20:03 czasu lokalnego, czyli trzy minuty po północy w sobotę 17 maja czasu uniwersalnego. Start był opóźniony o jedną dobę ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Satelita został wyniesiony bezpośrednio na orbitę docelową o nachyleniu 55º do równika i o wysokości ok. 20 000 kilometrów. Satelizacja nastąpiła 195 minut po starcie. Statek zajął slot nr 4 na płaszczyźnie D konstelacji GPS, gdzie zastąpił swojego “starszego kolegę”, satelitę GPS IIA-23, wyniesionego w przestrzeń kosmiczną w 1993 roku. Starszy model zostanie zachowany jako rezerwa tak długo, jak to będzie możliwe.

Wyniesiony statek jest szóstym z dwunastu satelitów serii Block IIF budowanych przez firmę Boeing. Będą one filarem sieci GPS przez następne 15 lat. Ostatni z nich powinien trafić na orbitę w połowie 2016 roku. W lutym tego roku wyniesiono egzemplarz piąty, a jeszcze lipcu i październiku na orbitę powinny trafić kolejne dwa statki.

Flota GPS składa się obecnie z 30 statków: siedmiu GPS IIA, 12 GPS IIR, 7 GPS IIR-M i 4 GPS IIF. Statek wyniesiony w lutym przechodzi jeszcze testy i sprawdzenia. Gdy formalnie zostanie przekazany na “stan uzbrojenia”, będzie 31. statkiem konstelacji (piątym typu GPS IIF).

Dzisiejszy start rakiety Delta był 82. z rzędu udanym startem dla firmy ULA.

(SFN)

Comments are closed.