Google analizowało możliwość zbudowania windy kosmicznej

0

Niedawno ujawniono, że amerykański potentat Google poważnie rozpatrywał techniczną możliwość zbudowania windy kosmicznej. Niestety, okazało się, że budowa takiej konstrukcji jest niemożliwa przy obecnie dostępnych materiałach.

Winda kosmiczna to jedno z technologicznych „marzeń” ludzkości. Gdyby udało się zbudować na równiku wieżę od równika poprzez ponad wysokość 36 tysięcy kilometrów nad Ziemią (powyżej orbity geostacjonarnej), to Układ Słoneczny stanąłby otworem dla ludzkości. Jednakże wydaje się, że problemy związane z budową i utrzymaniem takiej windy przerastają nasze obecne możliwości technologiczne. Wydaje się także, że jeszcze przez długi czas potrzebne technologie będą zbyt drogie albo zbyt trudne do masowego wykorzystania przy budowie windy kosmicznej lub zwyczajnie ich po prostu jeszcze nie ma.

Pomimo tych przeciwności istnieje kilka inicjatyw na świecie związanych ze stworzeniem windy kosmicznej. Okazuje się, że niedawno możliwość budowy windy kosmicznej analizowała firma Google, a konkretnie zespół Rapid Evaluation Team.

Niestety, po wstępnej analizie Google zadecydowało o „zamrożeniu” dalszych ocen na przyszłość. Z oficjalnych przekazów wynika, że Google zidentyfikowało tylko jeden materiał przydatny do budowy windy kosmicznej – nanorurki węglowe. Okazało się jednak, że żadnej z producentów na świecie nie jest w stanie dostarczyć wysokiej jakości wiązki nanorurek węglowych dłuższych od jednego metra. Jest to rzędy wielkości mniej od minimalnych wymagań dla windy kosmicznej.

„Zamrożenie” nie oznacza definitywnego porzucenia myśli. W tej „zamrażarce” projekt może zaczekać aż do czasów, gdy pojawią się dostępne materiały a ich jakość będzie wystarczająca do budowy windy kosmicznej.

Comments are closed.