Skybox Imaging kupione przez Google’a

0

Google ogłosił zakup start-upu Skybox Imaging.

Koncern Google ogłosił we wtorek zamiar kupienia firmy Skybox Imaging, która to chce wkrótce stworzyć konstelację małych satelitów zobrazowania Ziemi. Kwota transakcji ma wynieść 500 mln. USD. Firmy porozumiały się już co do transakcji, która musi być jeszcze zatwierdzona przez odpowiednie instytucje w USA.

Jak przekazały władze Google’a w komunikacie prasowym: „Ich satelity pomogą utrzymać dokładność naszych map względem aktualnego zobrazowania. Z czasem, mamy nadzieję, że zespół i technologia Skybox’a pomoże nam poprawić dostęp do internetu i zarządzanie kryzysowe – obszary już od dawna leżące w kręgu zainteresowań Google”.

Skybox zamierza wysłać na orbitę 24 satelity zobrazowania optycznego. Będzie to największa w historii konstelacja satelitów EO, a jednocześnie statki te będą należały do jednych z najmniejszych w swojej klasie, zachowując jednocześnie możliwość wykonywania zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Konstelację wyróżniać będzie przede wszystkim krótki okres czas potrzebny na sfotografowanie tego samego miejsca. Umożliwi to, prawdopodobnie, aktualizację map w takich produktach jak Google Maps, co okres tygodni lub miesięcy, zamiast lat.

Na orbicie znajduje się na razie jeden, prototypowy satelita firmy, Skysat-1. W grudniu zeszłego roku można było obejrzeć pierwsze zdjęcia i nagrania wideo przez niego zrobione.

Budowy pierwszych 13 statków podjął się Space Systems/Loral, a na orbitę wyniesie je Orbital Science Corp.

(Google, SN)

Comments are closed.