Zdjęcia i nagrania HD z satelity Skysat-1

0

Wystrzelony wraz z BRITE-PL Lem satelita obserwacji Ziemi o nazwie Skysat-1 przesyła niesamowite obrazy i nagrania w jakości HD.

Skysat-1 to satelita obserwacji Ziemi, który jest ciekawym wyznacznikiem obecnego stanu technologicznego obiektów umieszczanych na orbicie. Masa tego satelity to 100 kg, a zatem zaledwie kilka procent masy poprzednich generacji satelitów obserwacji Ziemi. Konstrukcja satelity  jest także uproszczona – satelita ma formę prostopadłościanu z systemem optycznym lecz bez rozkładanych paneli słonecznych. Oznacza to niższe koszty produkcji, testów i wyniesienia na orbitę, co z kolei tworzy sens komercyjny działania takiego satelity. Rozdzielczość tego satelity ma sięgać poniżej jednego metra. Obserwacje mają być dokonywane na paśmie widzialnym oraz w podczerwieni.

Pod koniec grudnia zeszłego roku operator Skysata-1 opublikował nagranie HD, w którym wykorzystano obrazy wykonane przez tego satelitę. Nagranie prezentujemy poniżej. Wedlug operatora jest to pierwszy obraz HD przesłany przez satelitę tego typu na Ziemię.

{youtube}fCrB1t8MncY{/youtube}
Zdolności obserwacyjne SkySat-1 / Credits – Skybox Imaging

Satelita Skysat-1 jest w stanie wykonać 90 sekundowe nagranie HD z 30 klatkami obrazu na sekundę. Otwiera to zupełnie nowe możliwości w obserwacjach Ziemi, gdyż pozwala na krótkoterminową rejestrację zmian takich jak ruch pojazdów po ulicach, transport morski, aktywność ośrodków przemysłowych, skażenie środowiska czy monitoring pomocy humanitarnej. Z drugiej strony, rozdzielczość Skysat-1 jest zbyt mała, by obserować indywidualną aktywność człowieka.

Możliwe, że satelity takie jak Skysat-1 będą stanowić nową generację satelitów umieszczanych na niskiej orbicie wokółziemskiej, w szczególności jeśli będą pracować w konstelacji. Skysat-1 jest próbą ograniczenia kosztów związanych z budową oraz operacjami satelity, co powinno przełożyć się na niższy koszt uzyskania zdjęć w warunkach komercyjnych i ich większą dostępność.
 
Skysat-1 został wyniesiony na orbitę 21 listopada 2013 roku, wraz z polskim satelitą naukowym BRITE-PL. Skysat-2 znajdzie się na orbicie w tym roku. Docelowo na orbicie ma przebywać konstelacja złożona z 24 satelitów Skysat.

Obraz w galerii tego artykułu prezentuje plażę Damelsha w Shenzhen w Chinach. Zdjęcie także zostało wykonane przez Skysat-1.

(Skybox Imaging)

Comments are closed.