Orbital: kontrakt ze Skybox i zmiany w Taurusie

0

OSC wprowadza zmiany w rakiecie Taurus na potrzeby przyznanego właśnie kontraktu na wyniesienie 6 satelitów Skybox Imaging.

Firma Orbital Sciences Corp. wprowadzi zmiany w rakiecie Taurus konieczne do realizacji kontraktu na wyniesienie 6 satelitów Skybox Imaging w 2015 roku. Zmiany zostaną zaczerpnięte z innej rakiety obsługiwanej przez OSC, z rakiety Minotaur.

Dwudziestego lutego Skybox Imaging podpisał z Orbital Sciences Corp. umowę na wyniesienie 6 satelitów obserwacji Ziemi. Miejscem startu będzie baza sił powietrznych Vandenberg (stanowisko 576E). Satelity zbuduje Space Systems/Loral, na podstawie osobnej umowy zawartej 10 dni wcześniej.

Satelity zostaną wyniesione komercyjną wersją rakiety Minotaur, która ma już na koncie 25 startów suborbitalnych i orbitalnych dla rządu USA. Rakiety Minotaur powstają z zaadaptowanych rakiet balistycznych połączonych z górnym stopniem z rakiet Pegasus i Taurus – obu obsługiwanych przez OSC. Rakiety Minotaur 1 używają pocisków balistycznych Minuteman, a Minotaur 4, większych pocisków Peacekeeper.

Niestety według prawa obowiązującego w USA rakiety Minuteman i Peacekeeper nie mogą być używane do wynoszenia cywilnych ładunków komercyjnych. Dlatego też OSC zamierz wymienić rządowe silniki na stałopędne, takie jak w rakietach Taurus, czyli Castor 120, których te prawne ograniczenia nie obowiązują.

Ostatnie lata nie były jednak szczęśliwe dla Taurusów. Dwie ostatnie misje tej rakiety zakończyły się porażkami. W 2009 i 2011 NASA straciła przez to dwa satelity naukowe: OCO i Glory.  W obu przypadkach zwiódł mechanizm odłączania osłony aerodynamicznej. Nieodłączenie się jej powodowało, że rakieta obciążona była dodatkową masą, przez co nie mogła osiągnąć wymaganych parametrów lotu. Oba satelity spadły więc z powrotem na ziemię ulegając zniszczeniu. Nowy Minotaur będzie używał jednak innej osłony, o średnicy 92 cali (234 cm), pochodzącej z rakiet Minotaur 4 i 5. Podatna na usterki osłona Taurusuów miała średnicę 63 cali (160 cm).

Komercyjny-cywilny Minotaur, Minotaur-C, będzie więc podobny do rakiet Taurus, twierdzi przedstawiciel OSC. Dla firmy nie stanowi to większego kłopotu, gdyż obie rakiety obsługuje nawet ta sama kadra. Prace nad rakietą jeszcze trwają, ale konstruktorzy starają się jak wykorzystać jak największą ilość elementów ze sprawdzonych już rakiet Minotaur, Pegasus i Taurus.

Sześć satelitów Skybox, każdy o masie 120 kilogramów, zostanie wyniesione podczas jednego startu. OSC opracowuje jeszcze dyspenser, który pozwoli wprowadzić na orbitę 6 statków na raz. Docelowo konstelacja Skybox ma liczyć 13 takich małych satelitów EO, które umożliwią uzyskanie zdjęć o rozdzielczości 80 cm i nagrań wideo do 90 sekund. Unikalną jej cechą będzie możliwość uzyskiwania zdjęć tego samego terenu trzy razy w ciągu dnia. Typowy satelita okołobiegunowy odwiedza ten sam obszar Ziemi co mniej więcej 3 dni.

Prekursor konstelacji, SkySat-1, został wyniesiony w listopadzie 2013 roku rakietą Dniepr, którą wyniesiony został również polski BRITE-PL “Lem”. W 2014 roku rakietą Sojuz ma zostać wyniesiony SkySat-2. Te dwa pierwsze statki powstały w zakładach samego SkyBoxa, ale produkcją dalszych zajmie się Space Systems/Loral. SkyBox sprzedał mu wyłączną licencję na użytkowanie małej platformy satelitarnej, o którą oparte są SkySaty, a SSL będzie mogła ją wykorzystać do budowy satelitów dla innych klientów. Do tej pory SSL produkował raczej duże geostacjonarne satelity telekomunikacyjne. Na rynek mniejszych statków wszedł po 2012 roku, gdy kupił spółkę MDA Corp.

(SFN)

Comments are closed.