Airbus poinformował o przeprowadzeniu testu modelu rakietoplanu SpacePlane.
Między 1 a 4 maja Airbus Defence and Sapce prowadził dynamiczny test demonstratora pasażerskiego rakietoplanu SpacePlane.
Airbus testował zachowanie modelu, w skali 1:4, w warunkach odpowiadających końcowej fazie lotu i powrotu z przestrzeni kosmicznej. Model został wypuszczony spod śmigłowca AS350 z wysokości 3 kilometrów. Następnie odbył lot sterowany i wylądował na ziemi.
Test, odbywający się przy wsparciu Rady Rozwoju Gospodarczego Singapuru, odbył się w Azji, około 100 km od wybrzeży Singapuru, w asyście 7 statków. W projekcie brał też udział HOPE Technik i Airbus Group Innovations.
SpacePlane to projekt pasażerskiego rakietoplanu firmy Airbus, rozwijanego do 2006 roku, i będącego europejską odpowiedzią dla konstrukcji takich jak Lynx, firmy XCOR, czy SpaceShipTwo, Virgin Galactic.
Według zamierzeń firmy samolot miałby wzbijać się w powietrze jak konwencjonalny samolot, za pomocą własnych silników odrzutowych. Na wysokości 12 km miałby uruchamiać silnik rakietowy, który w 80 sekund wyniósłby go na wysokość 60 km. Następnie siła bezwładności miałaby wznieść pojazd na wysokość 100 km, gdzie przez chwilę pasażerowie odczuliby stań mikrograwitacji i mogli podziwiać łuk kuli ziemskiej. Potem rakietoplan wylądowałby jak klasyczny samolot. Całość podróży zajmowałaby około 2 godzin.
(Airbus D&S)
3 komentarze
bez sensu
no trochę marnotrawstwo i snobizm, ale z drugiej strony takie projekty rozwijają technologie.
Przecież to samo robi Virgin Galactic czy XCOR. Czy to też martnotrawstwo i snobizm? Europa chce mieć swoją technologię.