Airbus przetestował SpacePlane

3

Airbus poinformował o przeprowadzeniu testu modelu rakietoplanu SpacePlane.

Między 1 a 4 maja Airbus Defence and Sapce prowadził dynamiczny test demonstratora pasażerskiego rakietoplanu SpacePlane.

Airbus testował zachowanie modelu, w skali 1:4,  w warunkach odpowiadających końcowej fazie lotu i powrotu z przestrzeni kosmicznej. Model został wypuszczony spod śmigłowca AS350 z wysokości 3 kilometrów. Następnie odbył lot sterowany i wylądował na ziemi.

Wizualizacja wznoszenia się rakietoplanu SpacePlane / Credits: Airbus Space & Defence

Wizualizacja wznoszenia się rakietoplanu SpacePlane / Credits: Airbus Space & Defence

Test, odbywający się przy wsparciu Rady Rozwoju Gospodarczego Singapuru, odbył się w Azji, około 100 km od wybrzeży Singapuru, w asyście 7 statków. W projekcie brał też udział HOPE Technik i Airbus Group Innovations.

SpacePlane to projekt pasażerskiego rakietoplanu firmy Airbus, rozwijanego do 2006 roku, i będącego europejską odpowiedzią dla konstrukcji takich jak Lynx, firmy XCOR, czy SpaceShipTwo, Virgin Galactic.

Według zamierzeń firmy samolot miałby wzbijać się w powietrze jak konwencjonalny samolot, za pomocą własnych silników odrzutowych. Na wysokości 12 km miałby uruchamiać silnik rakietowy, który w 80 sekund wyniósłby go na wysokość 60 km. Następnie siła bezwładności miałaby wznieść pojazd na wysokość 100 km, gdzie przez chwilę pasażerowie odczuliby stań mikrograwitacji i mogli podziwiać łuk kuli ziemskiej. Potem rakietoplan wylądowałby jak klasyczny samolot. Całość podróży zajmowałaby około 2 godzin.

(Airbus D&S)

3 komentarze

    • no trochę marnotrawstwo i snobizm, ale z drugiej strony takie projekty rozwijają technologie.

      • Hubert Bartkowiak on

        Przecież to samo robi Virgin Galactic czy XCOR. Czy to też martnotrawstwo i snobizm? Europa chce mieć swoją technologię.