Polska udziałowcem koncernu Airbus?

1

Wicepremier Polski otrzymuje memorandum dotyczące udziałów w koncernie Airbus.

Różne źródła medialne informują, że Polsce zaoferowano pozyskanie udziałów w europejskim koncernie lotniczo-kosmicznym Airbus.

Airbus to największy koncern lotniczy w Europie i jeden z dwóch najważniejszych graczy na europejskim rynku kosmicznym. Koncern jest obecny w Polsce, przede wszystkim w dziale lotniczym, ale także przez lata prowadził projekty w sektorze kosmicznym, m.in. w ramach polskiej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Polska jest aktualnie na etapie pozyskania dwóch satelitów rozpoznawczych od koncernu Airbus. Dotychczas Polska nie była udziałowcem koncernu Airbus.

W drugiej połowie czerwca 2024 pojawiły się doniesienia medialne, że koncern Airbus przesłał do Rządu Polski propozycję zacieśnienia współpracy. Propozycja dotarła m.in. do wicepremiera – Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza. Te doniesienia wskazują m.in.,  że Airbus proponuje, by Polska objęła część udziałów tego koncernu. Co więcej, z doniesień wynika, że w efekcie polscy dostawcy by byli częściej w łańcuchu dostaw koncernu Airbus.

Co ciekawe, pojawiły się także zaprzeczenia oraz sugestie, że propozycje, którą otrzymał wicepremier bardziej dotyczy kwestii wojskowych niż inwestycji w cały koncern.

Więcej informacji na temat możliwego zacieśnienia współpracy z koncernem Airbus może się pojawić we wrześniu, już po sezonie urlopowym.

(I, X, GW)

Jeden komentarz

  1. Wydaje się że to wybieg z którym nie wiązałbym jakiś większych korzyści dla Polski. Pewno procentowo tych akcji dla Polski będzie niewiele, a koncernowi chodzi o to by uzyskać swój udział w rządowych kontraktach.