10% udziałów w SpaceX dla Google i Fidelity

4

SpaceX sprzedał firmom Google i Fidelity 10% udziałów w zamian za 1 miliard USD.

SpaceX potwierdził, że firmy Google i Fidelity Investments stały się współwłaścicielami firmy, obejmując niecałe 10% akcji w zamian za 1 miliard dolarów amerykańskich.

Potwierdzenie opublikowano dzień po tym, jak we poniedziałek 19 stycznia pojawiła się informacja, że Google wycenił wartość SpaceX na ponad 10 miliardów USD. Cztery dni wcześniej Elon Musk ogłosił otwarcie zakładu produkcji satelitów. Ma w nich powstać 4000 małych satelitów, które w przyszłości zapewnią globalne połączenia internetowe.

Google i Fidelity dołączyły do grona czterch innych inwestorów firmy Elona Muska: Capricorn, Draper Fisher Jurveston, Founders Fund, i Valor Equity Partners.

SpaceX zapowiada, że pozyskane środki zostaną przeznaczone na dalsze prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie transportu kosmicznego i produkcji satelitów.

Fidelity Investments, to amerykański fundusz inwestycyjny z Bostonu (stan Massachusetts) założony w 1946 przez Edwarda Johnsona. W końcu 2013 roku zarządzał aktywami o łącznej wartości prawie 2 bilionów USD. Fundusz jest obecny również w Polsce, jako Fidelity Polska.

(SpaceX, SN)

4 komentarze

 1. Space.com powołuje się na wypowiedzi Muska i też twierdzi, że zyski z sieci satelit mają być spożytkowane na zbudowanie kolonii na Marsie. “This is intended to generate a significant amount of revenue and to help fund a city on Mars,” Musk said Friday during a speech in Seattle announcing the satellite project. “Looking at the long term, what’s needed to create a city on Mars? Well, one thing’s for sure: a lot of money. So we need things that will generate a lot of money.”

  • Aegis Maelstrom on

   Pobożne życzenia.

   Na szczęście w anglojęzycznym Internecie łatwo znaleźć trzeźwiące głosy. Po pierwsze, co pisze QQRYQ, najpierw musi powstać ten biznes (którego na razie nie ma w ogóle) i być rentowny. Po drugie, mowa już było o IPO SpaceX i możliwych wariantach, m.in. podziale firmy.

   Ale co najważniejsze: nikt nie robi inwestycji na 1 mld USD nie zachowując sobie odpowiedniej kontroli i zabezpieczeń, a na pewno nie Google i Fidelity. Jeśli ustalenia mówią, że te pieniądze zostaną przeznaczone na program badawczo-rozwojowy i rozruch produkcji satelitów, to tak będzie co do centa. Te firmy mają wielkie środki i mogą poczekać – ale to nie oznacza, że nie chcą zarabiać; albo że nie potrafią przejąć np. Motoroli, wyodrębnić patentów, wyssać know-how, zabezpieczyć sytuację rynkową a resztkę sprzedać taniej. I przekonuje mnie opinia, że takie firmy nie inwestują w marzenia ekscentrycznych milionerów, z mglistą perspektywą realizacji kilku dekad. :]

 2. Inny Polski serwis, co prawda komputerowy, podaje że po utworzeniu tej sieci satelitów oferujących dostęp do Internetu, zysk z tej płatnej usługi będzie wykorzystany przez SpaceX do zbudowania kolonii na Marsie. Powołują się na KitGuru, Telegraph.