Fabryka satelitów SpaceX na potrzeby WorldVu Bransona?

0

Elon Musk i SpaceX przymierzają się do produkcji satelitów telekomunikacyjnych. Czyżby dla nowego projektu Bransona?

W najbliższy piątek, 16 stycznia, dyrektor wykonawczy SpaceX Elon Musk ma ogłosić plan otwarcia w Seattle (USA, stan Waszyngton) centrum inżynieryjnego mającego wytwarzać satelity telekomunikacyjne. Projekt Muska został skojarzony z ogłoszonym przedsięwzięciem Bransona i firmy Qualcomm, ale na razie brak potwierdzonego powiązania między nimi.

Jak powiedział Musk w wywiadzie dla Bloomberg News, „jest to biuro mające tworzyć satelity. W piątek mamy mieć inaugurację i ogłosić duży projekt.”  Dodał też, że „chce spróbować zrobić dla satelitów to, co zrobił dla rakiet”.

Biuro ma zatrudniać początkowo około 60 pracowników, ale w ciągu 3-4 lat ma rozrosnąć się do 1000 etatów.

SpaceX chciałby wynosić dużo małych satelitów, które mogłyby wykorzystywać najnowsze technologie. W ten sposób firma chce zmienić obowiązujący “standard” w telekomunikacji satelitarnej, jakim jest wysyłanie bardzo dużych satelitów (nawet do 7 ton), opartych o technologie co najmniej pięcio, a nawet 10-letnie. Takie postępowanie, według Muska, powoduje, że satelity wychodzące z użycia prezentują poziom technologiczny sprzed ćwierćwiecza, a uszkodzenie jednego z nich powoduje duże straty.

Satelita konstelacji O3b - wizualizacja / Credits: Thales Alenia Space

Satelita konstelacji O3b – wizualizacja / Credits: Thales Alenia Space

Musk zdaje sobie sprawę z ryzykowności inwestowania w konstelacje satelitarne, których kilka projektów w historii już zbankrutowało. W wywiadzie żartował, że „może do nich dołączyć” i stracić miliardy. Jednym z branżowych dowcipów sektora astronautyki jest powiedzenie, że aby zostać milionerem w tym biznesie, trzeba być najpierw miliarderem.

Projekt SpaceX został niemal od razu skojarzony z ogłoszonym właśnie projektem WorldVu, który zakłada stworzenie konstelacji 650 satelitów w ramach systemu OneWeb dla połączeń internetowych. Jest to wspólnie przedsięwzięcie koncernu Virgin Richarda Bransona i firmy Qualcomm.

Satelity WorldVu mają krążyć wokół Ziemi na wysokości ok. 1200 km i pracować w paśmie Ku. Wartość satelitów szacowana jest na 1,5-2 mld. USD. WorldVu chce wybrać wykonawcę urządzeń wiosną tego roku. Start pierwszych satelitów ma odbyć się w 2017 roku. Konkurentem projektu na pewno będzie O3b, które ma już na orbicie 12 statków.

(PArc, SN)

Comments are closed.