Rusza konkurs Carbon Removal X PRIZE! Nagrodę funduje Elon Musk!

1

Rusza nowa edycja konkursu organizowanego przez Fundację X PRIZE! Tym razem celem konkursu jest zbudowanie urządzeń umożliwiających szybkie usuwanie dużych ilości dwutlenku węgla, a uczestnicy będą rywalizować o nagrodę w wysokości 100 milionów dolarów.

W czwartek 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi, Elon Musk – jeden z powierników Fundacji – ogłosił, że jego firmy, SpaceX i Tesla, zafundują nagrodę w wysokości 100 milionów dolarów w konkursie Carbon Removal X PRIZE. Konkurs ma potrwać cztery lata (do 2025 roku) i mogą w nim brać udział osoby z całego świata.

„Największa nagroda motywacyjna”

100 milionów zaproponowanych przez Elona Muska już zostało okrzyknięte „największą nagrodą motywacyjną” w historii. Prezes SpaceX często wypowiada się na temat ekologii i jest zwolennikiem rozwijania czystych energii.

Po pierwszym roku konkursu sędziowie wybiorą piętnastu zwycięzców Nagrody Kamieni Milowych (każda po 1 milion dolarów). Po czterech latach przyznane zostaną: nagroda główna (50 milionów dolarów) i nagrody dla trzech pozostałych uczestników z najbardziej obiecującymi pomysłami (po 30 milionów dolarów każda). Dodatkowo jeszcze na jesieni 2021 roku Fundacja X RPIZE przyzna nagrody dla zespołów studenckich (5 milionów dolarów), aby mogły one wziąć udział we właściwym konkursie.

Technologia dla środowiska

Fundacja X PRIZE postawiła sobie za cel wspieranie naukowego i technicznego współzawodnictwa w rozwijaniu technologii przyszłości dla dobra publicznego. Fundacja przygotowuje trwające cztery lata konkursy, w których uczestnicy mają za zadanie tworzyć rozwiązania technologiczne spełniające określone warunki.

Do tej pory najsłynniejszymi wydaniami konkursu X PRIZE były Ansari Z PRIZE, którgo celem było zbudowanie i dwukrotne wystrzelenie przez organizację pozarządową statku kosmicznego wielokrotnego użytku (jednym ze zwycięzców był samolot SpaceShipOne, będący prekursorem samolotu SpaceShipTwo) oraz Tricorder X PRIZE, którego celem było zbudowanie prawdziwego trikordera medycznego (niestety żaden projekt nie spełniał w pełni wszystkich kryteriów, choć wiele było blisko).

Uczestnicy najnowszego konkursu X PRIZE będą mieli za zadanie stworzyć technologię umożliwiającą usuwanie ogromnych ilości dwutlenku węgla z atmosfery i oceanów, co przyczyni się do zmniejszenia skutków zmiany klimatu.

Jak czytamy na stronie internetowej fundacji:

Aby wygrać nagrody, zespoły muszą zademonstrować usuwanie CO2 w skali 1000 ton rocznie, modelować koszty w skali miliona ton rocznie (megatonne) i przedstawić plan trwałego osiągnięcia gigaton rocznie w skali w przyszłości. W pierwszej fazie zawodów zespoły muszą przynajmniej zademonstrować kluczowy element swojego rozwiązania do usuwania dwutlenku węgla.

Rozwiązania mogą być naturalne, inżynieryjne lub hybrydowe. Wygrana zostanie ogłoszona w trakcie Międzynarodowego Dnia Ziemi w 2025 roku. Rejestrację można przeprowadzić tutaj.

(XPrize)

Jeden komentarz

  1. Tylko żeby nie wylali dziecka z kąpielą i nie wywołali nowej epoki lodowcowej:) swoją drogą czy nie lepiej byłoby zająć się w pierwszej kolejności usuwaniem pyłów drobnocząsteczkowych (PMx) i metali ciężkich? czy one nie są bardziej szkodliwe dla zdrowia społecznego niż CO2?