Ambitna zapowiedź Elona Muska.
Elon Musk zapowiedział pierwsze starty pojazdów Starship w kierunku Marsa w 2026 roku.Szóstego czerwca 2024 roku wielka rakieta Starship i stopień Super Heavy wykonała swój czwarty test. Test zakończył się sukcesem: udało się osiągnąć zarówno miękkie wodowanie Super Heavy jak i wodowanie pojazdu Starship w wyznaczonej strefie. Ten sukces otwiera drogę do kolejnych testów, w tym testów powrotu stopnia Super Heavy na stanowisko startowe oraz transferu paliwa na orbicie.
A jakie mogą być kierunki testów oraz regularnego użytkowania Starshipa, gdy już uda się zademonstrować podstawowe parametry tego pojazdu? Elon Musk w dniu 7 sierpnia przedstawił najbliższe plany związane z pojazdem Starship. Nie jest zaskoczeniem, że na cel wybrano planetę Mars.
Starshipy w kierunku Marsa
Elon Musk zapowiedział, że już od następnego okienka startowego do Czerwonej Planety firma SpaceX będzie wysyłać pojazdy Starship. Okienka startowe do Marsa otwierają się przeciętnie co 26 miesięcy. Najbliższe okienko będzie jesienią tego roku – zbyt wcześnie, by Starship był gotowy do lotu na Marsa.
Następne okienko startowe otwiera się pod koniec 2026 roku. Do tego czasu Starship i Super Heavy powinny być gotowe do lotów w kierunku Czerwonej Planety.
Wg Elona Muska celem tych lotów mają być “bezzałogowe testy”, aby sprawdzić możliwość lądowania na Marsie. Jeśli te lądowania zakończą się sukcesem, za cztery lata zostaną wykonane pierwsze loty załogowe.
The first Starships to Mars will launch in 2 years when the next Earth-Mars transfer window opens.
— Elon Musk (@elonmusk) September 7, 2024
These will be uncrewed to test the reliability of landing intact on Mars. If those landings go well, then the first crewed flights to Mars will be in 4 years.
Flight rate will… https://t.co/ZuiM00dpe9
Co ciekawe, Elon Musk użył liczby mnogiej w kontekście pierwszych lotów bezzałogowych w 2026 roku jak i lotów załogowych cztery lata później. Oznacza to, że przynajmniej wstępnie planowanych jest po kilka lotów Starshipa i Super Heavy w każdym z okienek startowych.
Wydaje się, że loty bezzałogowe mogą być wykonane za 2 lata i przynajmniej część z nich ma szanse na udane lądowanie. Oczywiście wyzwaniem będzie cały proces lądowania, od prawidłowej orientacji Starshipa w cienkiej atmosferze Marsa, poprzez zmianę ustawienia do końcowego podejścia i wreszcie samo końcowe lądowanie – każdy z tych etapów może wymagać serii testów podobnych do serii “SN” (np SN10, SN11 czy SN15) z Boca Chica w Teksasie.
Z kolei misje załogowe, które są znacznie trudniejsze w wykonaniu, wymagać będą zaawansowanego systemu podtrzymywania życia. W tej chwili nie wiadomo, czy firma SpaceX już opracowała taki system. Zanim jednak dojdzie do pierwszego lotu załogowego Starshipa w kierunku Marsa konieczne będzie kompleksowe przetestowanie i tym samym walidacja systemu podtrzymywania życia – można założyć, że firma SpaceX wykona to zadanie za pomocą pojazdu Starship na niskiej orbicie okołoziemskiej.
(S-X)