Udany test SN15

2

Firma SpaceX przeprowadziła udany test prototypu SN15 pojazdu Starship.

Szóstego maja 2021 wystartował prototyp SN15 pojazdu Starship. Był to kolejny test pojazdów serii SN. Tym razem wszystko zakończyło się z sukcesem: SN15 wylądował w zaplanowanym miejscu.

Start nastąpił o godzinie 00:24 CEST (w regionie testu – Boca Chica w USA wówczas był jeszcze 5 maja). Prototyp pojazdu Starship o oznaczeniu SN15 wzniósł się do testu, podobnego do testów modeli SN8, SN9, SN10 oraz SN11. Tym razem test trwał około sześć minut.

Test SN15 / Credits – SpaceX

Tym razem wszystkie elementy lotu przebiegły prawidłowo. Rakieta poprawnie wylądowała. Nie doszło do żadnego wycieku paliwa czy eksplozji w trakcie lądowania lub już po lądowaniu. W pobliżu dysz rakietowych SN15 po lądowaniu pojawił się płomień, jednak nie był on na tyle poważny, by zaszkodzić temu pojazdowi.

Test SN15 jest ważnym osiągnięciem dla SpaceX. Można zakładać, że firma przeprowadzi kilka podobnych testów, po czym zacznie wykonywać jeszcze bardziej ambitne loty pojazdów serii SN. Zwieńczeniem tej części testów będzie próba sięgnięcia kosmosu przez jeden z kolejnych pojazdów SN.

Tylko Starship został wybrany przez NASA na lądownik księżycowy w ramach programu Artemis. Decyzja spotkała się z pewnym zaskoczeniem, gdyż wydawało się, że NASA wybierze przynajmniej dwie konstrukcje. Aktualnie jeden z przegranych konkurentów złożył skargę, która jest rozpatrywana.

Polecamy wątek na Polskim Forum Astronautycznym dotyczący pojazdu Starship.

(PFA, SpaceX)

2 komentarze

 1. (Tylko Starship został wybrany przez NASA na lądownik księżycowy w ramach programu Artemis)
  to wielki błąd słaby projekt słabej firmy (SPACE X) i co z tego ze wynoszą ludzi (cargo) na iss

 2. Było jednak kilka problemów w tym locie:
  1) Zgniecione i powyginane nóżki (niektórzy sądzą, że tam jest strefa zgniotu)
  2) Paląca się izolacja tuz przed lądowaniem
  3) Odgłosy niewielkich wybuchów po wylądowaniu
  4) Słaba celnośc lądowania
  5) Niewielki (ale dosyc grozny bo długi) pożar po wylądowaniu
  Dużo szczęścia, że nie doszło do wybuchu, ale jeszcze daleka droga przed nimi 🙂