Co wiemy o aktualnych systemach broni “kosmicznych”?

1

Pod koniec kwietnia pojawiło się świetne podsumowanie obecnie używanych/testowanych systemów broni ASAT i technologii działań w pobliżu satelitów.

Ostatnie kilkanaście lat to czas rozwoju technologii kosmicznych o przeznaczeniu wojskowym. Jakimi technologiami dysponują w 2021 roku różne państwa, rywalizujące ze sobą w przestrzeni kosmicznej?

Najbardziej znanym przykładem broni kosmicznej jest broń antysatelitarna (ASAT). Zwykle przez pojęcie broni ASAT rozumie się pociski rakietowe, wystrzeliwane z powierzchni Ziemi, zdolne do dotarcia na wysokości rzędu kilkuset kilometrów i zdolne do zniszczenia satelity. W ostatnich kilkunastu latach doszło do dwóch takich testów, których efektem było zniszczenie satelitów. Jednym z nich był test z 11 stycznia 2007, w którym Chiny zniszczyły satelitę FY-1C. Drugim był indyjski test broni antysatelitarnej z 27 marca 2019, w którym został zniszczony satelita Microsat-R.

Wizualizacja testu ASAT z 2007 roku / Credits – AGI, An Ansys Company
Wizualizacja testu ASAT z 2019 roku / Credits – AGI, An Ansys Company
Tabela znanych i podejrzewanych chińskich testów broni ASAT typu “Direct Ascent” / Credits – SWF

Większe kontrowersje wzbudza posiadanie i rozmieszczenie broni ASAT na orbicie. Choć żadne państwo się nie przyznaje do rozmieszczenia tego typu broni, pojawiają się często zarzuty ze strony innych państw. Aktualnie istnieją podejrzenia, że zarówno Rosja jak i USA posiadają taką broń.

Ponadto, częścią działań o charakterze wojskowym w przestrzeni kosmicznej jest zwiad oraz operacje w pobliżu innych satelitów. O te podejrzewa się obecnie Chiny, Rosję oraz USA. Działania “w pobliżu” są wykonywane zarówno na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) jak i orbicie geostacjonarnej (GEO). W obu przypadkach podejrzewa się, że za tego typu działania są odpowiedzialne specjalne jednostki w armiach tych państw, które są wyspecjalizowane w “kosmicznych operacjach”.

Pod koniec kwietnia 2021 organizacja Secure World Foundation (SWF) opublikowała zestawienie dostępnych informacji na temat wojskowej działalności poszczególnych państw wokół ASAT oraz zwiadu/pobliskich operacji. Duża część danych na temat tego typu działań pochodzi od amatorów i pół-profesjonalistów, którzy nie są związani z żadnym z wymienionych w tym artykule państw. Bardziej oficjalne źródła z reguły milczą, choć czasem reagują na polu międzynarodowym.

Zestawienie informacji jest dostępne na stronie SWF.

(SWF)

Jeden komentarz

  1. Jak kiedyś w POLSA symulowali już ASAT tak dzisiaj nie został w SSA kamień na kamieniu. Dobra zmiana rozwaliła cały Zespół i zaraz zobaczymy jak po 4 miesiącach rozwałki nowej ekipy będą wypadały z EUSST kolejne polskie elementy …. co oczywiście zamieni się na konkretne straty finansowe z UE.

    Mam nadzieję, że autorzy “modernizacji SSA w POLSA” zostaną kiedyś rozliczeni i zarówno ci sprawczy aktywnie (wice i pułki) jak i ci co zaniechali (nowy prezes) !!!

    O Internecie Wielki zapamiętaj te treści a może jeszcze kiedyś powrócą twórczo i towarzystwo zostanie rozliczone za nieudolność i za “stratę w mieniu publicznym” – może zapłacą różnicę 🙂