Czwarty lot Starshipa

0

Czwarty start wielkiej rakiety Starship i stopnia Super Heavy.

Za nami czwarta próba startu wielkiej rakiety Starship i stopnia Super Heavy.

Dwudzuestego kwietnia 2023 po raz pierwszy wystartował duet Starship i Super Heavy firmy SpaceX. Rakieta osiągnęła maksymalną wysokość około 33 km i prędkość rzędu 2150 km/h. Tamten lot zakończył się na etapie próby separacji stopni. Po raz drugi Starship i Super Heavy wystartowały 18 listopada 2023. Wówczas udała się separacja stopni, po czym Starship kontynuował lot, a następnie utracono kontakt. W momencie urwania łączności Starship pędził z prędkością około 24 tysięcy km/h i znajdował się na wysokości 148 km. Trzeci lot Starshipa i Super Heavy nastąpił 14 marca 2024 roku. W tym trzecim locie Starship przeleciał aż nad Ocean Indyjski, gdzie wszedł w atmosferę – jednakże przejście przez atmosferę nie było udane.

Czwarty test Starshipa

Już 6 czerwca 2024, czyli w mniej niż 3 miesiące od poprzedniej próby, Starship i Super Heavy wystartowały ponownie. Tym razem start z Boca Chica w Teksasie nastąpił o godzinie 14:50 CEST. Start przebiegł prawidłowo, aczkolwiek od samego początku jeden z silników Raptor nie pracował.

Czwarty lot Starshipa – separacja stopni / Credits – SpaceX

Starship następnie osiągnął zakładaną prędkość i wysokość lotu. Pierwszy stopień Super Heavy, po separacji od Starshipa, uruchomił silniki w celu wyhamowania, po czym przeszedł przez atmosferę i ponownie uruchomił silniki tuż nad wodą. Zgodnie z założeniami stopień Super Heavy z powodzeniem miękko “wylądował” na wodzie. Jest to duży krok naprzód dla SpaceX względem poprzednich prób.

Wodowanie Super Heavy – czwarty test / Credits – SpaceX

Przez większość “kosmicznego lotu” nie było obrazów z kamer zewnętrznych Starshipa. Tuż po 15:30 CEST rozpoczęło się wchodzenie Starshipa w atmosferę. Chwilę wcześniej pojawił się obraz z kamer zewnętrznych Starshipa.

Przechodzenie przez atmosferę – czwarty test Starshipa / Credits – SpaceX

Podczas przechodzenia przez atmosferę pojazd Starship zachowywał stabilną konfigurację – jest to znaczny postęp względem trzeciego lotu. Jednakże na wysokości ponad 50 km doszło do przepalenia u podstawy mocowania jednego ze skrzydełek Starshipa.

Przepalona podstawa jednego ze skrzydełek Starshipa / Credits – SpaceX

Podczas przedzierania się przez atmosferę kilka razy utracono i odzyskano obraz ze Starshipa. Telemetria była przekazywana jednak przez cały czas. Pojazdowi udało się zwolnić do prędkości poddźwiękowych i zejść poniżej 10 km. Następnie doszło do próby zmiany orientacji pojazdu na pionową podczas końcowego etapu wodowania. Pierwsza ocena wyników sugeruje, że pojazdowi Starship udało się z powodzeniem wodować na Oceanie Indyjskim – pomimo poważnie przepalonego skrzydełka.

Jest to duży sukces dla SpaceX. Ten lot potwierdził, że Starship i Super Heavy mogą otworzyć drogę do Księżyca i do planet Układu Słonecznego – z ważnymi etapami, które mogą nastąpić w ciągu kilku lat.

Polecamy wątek dotyczący czwartego startu Starship i Super Heavy na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, S-X)

Leave A Reply