Kosmiczny debiut Starshipa

8

Pierwszy start Starshipa i stopnia Super Heavy.

Stało się! 20 kwietnia 2023 po raz pierwszy wystartował duet Starship i Super Heavy firmy SpaceX.

Pierwsza prezentacja modelu pojazdu Starship nastąpiła pod koniec września 2019. Druga prezentacja była początkowo przewidywana na październik 2020 – jednakże dopiero w nocy z 10 na 11 lutego 2022 Elon Musk po raz drugi przedstawił pojazd Starship – tym razem na szczycie stopnia Super Heavy.

Niemal rok później, 23 stycznia 2023, Starship oraz Super Heavy po raz pierwszy zostały zatankowane. Ten “mokry test” (ang. Wet Dress Rehearsal) to ważny element przygotowań do lotu orbitalnego.

Pierwszy start orbitalny nastąpił 20 kwietnia 2023. O godzinie 15:30 CEST doszło do odpalenia silników stopnia Super Heavy. Start odbył się z Boca Chica w Teksasie.

Pierwszy lot Starshipa i Super Heavy – 20.04.2023 / Credits – SpaceX

Początkowa faza lotu przebiegała prawidłowo. Zanotowano koniec pracy kilku silników stopnia Super Heavy, ale trwało wznoszenie. Co ciekawe, w trakcie lotu udało się ponownie uruchomić jeden z silników. Rakieta osiągnęła maksymalną wysokość około 33 km i prędkość rzędu 2150 km/h.

Faza wznoszenia pod napędem Super Heavy – widać kilka nieczynnych silników / Credits – SpaceX

Niestety, nie udało osiągnąć etapu separacji stopni. Stopnie Super Heavy oraz Starship zaczęły rotację i około 4 minuty od startu doszło do eksplozji.

Koniec testu pierwszego lotu Super Heavy i Starship / Credits – SpaceX

SpaceX informowało, że sukcesem będzie dla nich wzniesienie się ponad wyrzutnię startową. To się z pewnością udało. Lot pierwszego stopnia przez kilkadziesiąt sekund był nominalny (za wyjątkiem kilku wyłączonych silników). Infrastruktura naziemna funkcjonowała prawidłowo – to wszystko to ważne elementy pierwszego “kosmicznego” testu Starshipa i stopnia Super Heavy.

Ten pierwszy test Starshipa i Super Heavy jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, S-X)

8 komentarzy

 1. Elvis rządzi on

  Proponuję abyś sobie zrobił research, co i kto powiedział i zrobił w tym kraju dla kosmosu, czy słowa zamieniają się na czyny, czy mają jakąkolwiek wartość poza publicystyczną i bajdurzenia o Wielkiej Polsce w kosmosie :p

  Zapewniam Cię, że ja zrobiłem i mogę o tym podyskutować, treści przywołałem aczkolwiek Twoja „głęboka polemika” wskazuje, że Twój jedyny argument to „lemingi”, ”łykanie” i takie tam – zaiste Tyś kolejny tytan intelektu :):):)

  Całe te lobby rakietowe w Polsce to jakiś ogromny wrzód na sektorze kosmicznym. Jezdni pytanie obnaży cala sektor – czy mamy jakaś roadmapę typu?
  https://www.nasa.gov/pdf/501329main_TA02-InSpaceProp-DRAFT-Nov2010-A.pdf
  Proszę o prosta odpowiedz tak czy nie?

  jeśli tego nie ma to sorry ten cały kosmos w Polsce to bujdy na resorach :););)

  A wracając to Starshipa to wystarczy wyklikać w 5 minut i wiadomo od razu czemu tak a nie inaczej strzelali oraz jak ten problem maja rozwiązywać – tylko pogratulować wysiłku włożonego w komentarze w tym wątku. Naprzód polskie rakiety, na 10km, później 15km, a moze za jakies 10 lat COŚ doleci na orbitę w … przestarzałej technologii

  • A mógłbyś się przedstawić. Skoro tyle zrobiłeś, to nie ma się co ukrywać za pseudonimem. Z chęcią posłucham mądrych słów, ale nie od noname z internetu.

   • Sir Private on

    Dziwna ta twoja forma komunikacji
    – niby zachęcasz do otwartości a sam się ukrywasz i to pod różnymi pseudonimami?

    Dziwna też logika poszukiwania prawdy obiektywnej
    – niby jej poszukujesz ale właściwie nie wiadomo jakiej – co chcesz człowieku wiedzieć? dziwne, że większa wagę kładziesz na to KTO a nie CO tu pisze, skoro taka właśnie jest idea anonimowego komentowania?

    Elvisie proponuje NIE komentować Pana Marszałka i nie dać się „wyciągnąć”, pewnie znowu chodzi o kogoś IP dla „dalszego przetwarzania” – zakładam w celu niszczenia ludzi i zabetonowania jakiejkolwiek krytycznej opinii.

    Co do tego co przedstawiłeś w większości podzielam – niestety nasza Agencji jest Komiczna, dowód nie dostarczała żadnej analizy i wszystko realizowane jest na „czuja” 🙂 mimo, że zgodnie z Art 3.1 pkt 9 swojej ustawy ma do tego obowiązek. Proszę Generale podziel się z nami jakąkolwiek merytoryczna analizą POLSA.

    • Krzysztof Kanawka on

     Szanowni, ta rozmowa – jak wiele innych – prowadzi do niczego. Wielokrotnie proponowałem “ławie oburzonych” możliwość publikacji artykułów na łamach Kosmonauta.net. Niestety, żaden z “anonimów” podnoszących tutaj swoje żale/obawy/niepokoje/teorie spiskowe (niepotrzebne skreślić) nie odważył się na taki krok. W związku z czym kończę tę rozmowę.

 2. wszystko było ok oprócz tego że było do dupy… pięć lat zanim to zbudują odpowiednią wyrzutnię… paranoicy marnujący czas i zasoby na urojenia o locie na marsa… przecież im większe bydle zbudują tym trzeba wytrzymalszych materiałów a osiągnąć to można zwiększając ich grubość a tym samym ciężar… jak nasrane w głowie trzeba mieć by coś takiego chcieć wysłać w kosmos… puszka blachy i nic więcej… stworzenie systemu podtrzymywania życia zajmą na tej komedii całe dekady … to pokaz głupoty obecnych pokoleń które biją brawo temu durnemu przedsięwzięciu… i składają się na to inwestując w firmę tego idioty

  • bez przesadyzmu. ale co do jednego sie zgodzę. usadowienie rakiety 2 razy większej niż saturn V i promy kosmiczne na stanowisku startowym dla rakiet V-2 to pełny idiotyzm.
   to prawdziwy cud że energia wytworzona przy starcie nie zniszczyła rakiety od razu a jedynie uszkodziła parę silników.
   a samo stanowisko startowe wygląda teraz jak po eksplozji atomowej. fragmenty betonu wielkości samochodów porozrzucane w promieniu setek metrów, uszkodzone zbiorniki na paliwo. dziwne że nikt przy tym nie zginął.
   niby dorośli , wykształceni ludzie a potraktowali ten start jak odpalenie fajerwerka na sylwestra.

  • Nie ukrywam, że uwielbiam krytykę polskich tytanów intelektu 🙂

   Kraj co nie ma rakiet i nie wysyła satelitów (bo kupuje zza granicy za ponad 2mld zł), z przemysłem kosmicznym mniejszym niż w Rumunii, a mówi o dwóch kosmodromach i wspiera w “przetargu publicznym Prezesa Wrochny” 🙂 firma Virgin Orbit co właśnie plajtuje – w normalnym państwie Prezes po takim numerze byłby już na orbicie 🙂 Polskie pijackie sny o potędze w kosmosie – morze kłamstw i głupoty, świadczy tylko o tym kto nami rządzi. Co gorsza można takie bzdury opowiadać latami bez żadnych konsekwencji – minister Gospodarki prawnik, prezes POLSA które jedyne osiągnięcie to zwiększenie swojego wynagrodzenia, itd, itp.

   Przypomnę tylko, że SpaceX wynosi ok. 80-90 procent ładunków całego świata w kosmos Falconem, i to w atrakcyjnych cenach. Prawdopodobnie jeden silnik do Starshipa kosztuje więcej niż cały POLSKIE wydatki w kosmosie w rok :):):) Inwestycje na mld dolarów wsparte analizami samej firmy ale też NASA, USSPACEFORCE, zbieranina największych umysłów rakietowych na świcie, silniki o największym wydajności ale my wiemy lepiej i zainwestujemy w Perony, Bursztyny i inne “ślepe uliczki” … dlaczego … bo właśnie obliczyli to tacy specjaliści jak Ty. Bzdury o kosmodromach nad morzem i drugim w Rzeszowie!!!, powtarzane przez Prezesa Agencji – Ignoranta – może będzie odważny i przedstawi swoje analizy co mu tam wyszło z tym kosmodromem, przecież naukowiec to i pewnie zastosował metodę naukową – może po zmianie władzy przeczytamy to wiekopomne dzieło :). Średnio ogarnięty człowiek wie, że trzeba wykonać w 25 startów aby to w ogóle miało sens ekonomiczny, zamykanie przestrzeni powietrznej i morskiej (polskiej i innego państwa”:)) na co najmniej 25 dni (przekładanie startów itp) i kto za to zapłaci? Ono Ty obywatelu, w bilecie lotniczym i wzroście ciuchów, które płyną z Chin no i pewnie LOT, Port Lotnicze i Morskie wystawią rachunek. Ale co tam, mamy “przekop” i to nie jest nasze ostatnie słowo 😉

   • Wiesz Elvis co jest najgorsze w Polsce – że takie miernoty uważają innych za tytanów intelektu w cudzysłowie, a jednocześnie wypisują chore na nienawiść polityczną duby smalone. Przynajmniej byś doczytał jakiej (Twojej ulubionej) opcji politycznej są ci co faktycznie dyrygują projektami kosmicznymi w Polsce – różni dyrektorzy firm i doceni niektórych uczelni. Polska przestała być krajem w który taki hejter będzie wciskał manipulacje a ludzie jak lemingi będą to łykać.